مطالب جالب

کاری کنیم پیش از آن کز ما نیاید هیچ کار!

کلیسای بیت لحم مقدس جلفا – اصفهان

کلیسای  بیت لحم یکی از بزرگترین و با شکوه ترین کلیساهای جلفا می باشد که در میدان جلفا واقع شده است. مخارج بنای ساختمان کلیسا را در سال 1628 میلادی خواجه پطروس ولیجانی متحمل شده و با تلاش معماران ارمنی در طول 20 سال به اتمام رسیده و توسط خواجه پطروس با نقوش طلایی تزیین شده است، کلمات روی سرامیک آبی رنگ بالای درب ورودی شرقی کلیسا گواه آن می باشد.

در سال 1899 میلادی در زمان جاثلیق مگردیچ رهبر دینی کل ارامنه و در زمان خلافت اسقف ملاکی در جلفا و حکومت مظفرالدین شاه توسط هدایای ارامنه ساکن هند تعمیر شده.

ساختمان کلیسا تقریباً به شکل مربع ساخته شده،گنبد دو طبقه این کلیسا در مرکز آن قرار دارد و دارای هشت پنجره می باشد که در فاصله بین آنها عکس های مختلف نقاشی شده است. گنبد خارجی بر پایه های پنچره ها بنا شده و گنبد داخلی را می  پوشاند.

داخل کلیسا به سه قسمت تقسیم می شود:

قسمت اول بالکنی با سقف چوبی که از درب غربی تا ستونهای مرکزی به سقف کلیسا متصل شده و پله های جنوب غربی به این  بالکن و پشت بام کلیسا راه دارد.

قسمت دوم شامل بخش مرکزی و اصلی ساختمان می لاشد که چهار ستون قوسی،گنبد دو طبقه کلیسا را نگه می دارد. در محل تلاقی ستون ها 8 فرشته طلایی با چهار بال نقاشی شده.

قسمت سوم شامل محراب، مذبح و دو اتاقک با سقف قوسی می باشد.

دیوارها از کف تا ارتفاع 160 سانتیمتری کاشی کاری شده. بالای این دیوارها دو ردیف عکس مجزا از هم قرار دارند که ردیف پایین متصل به هم و ردیف بالایی با حاشیه های گل از هم جدا می شود. قسمت بالا از سقف تا نوک گنبد، با عکس های مختلف و هم اندازه تزیین شده که شامل تصویرها و نوشته های یادبود صنعتگران، نقاشان و غیره می باشد.

حیاط کلیسا با 480 متر مساحت در طرف غرب قرار گرفته و دارای دو درب ورودی شمالی و جنوبی می باشد. سنگی با طرح سه صلیب در بالای درب جنوبی با عنوان "این صلیب ها به یادبود هارتون (زائر اورشلیم) و خانواده اش می باشد." نصب شده است. بالای درب غربی به طرف حیاط، بالکنی با چهار ردیف طاق قوسی قرار دارد و برج ناقوس بر ستون های آجری که بر بام استوار هستند بنا شده.

آرامگاه خواجه پطروس، پسر و نوه اش در قسمت غربی حیاط قرار دارد. علاوه بر این ها بیش از 70 سنگ قبر نیز در حیاط کلیسا دیده می شوند که متعلق به روحانیون،خواجه ها، تجار، صنعتگران و شهدا می باشند و نوشته هایی نیز به رسم یادبود بر آنها نقش بسته است.

این متن از روی بروشوری که توسط مسئولان کلیسا در بهار 1390 به بازدید کنندگان داده شده عیناً نقل شده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۵ساعت   توسط رضا  | 

 
سایت کلاک دات آی آر ساعت تهران و نقاط مختلف جهان