مطالب جالب

کاری کنیم پیش از آن کز ما نیاید هیچ کار!

آیت الله هاشمی رفسنجانی : دستاوردهای انقلاب توسط رئیس جمهور در جریان مناظرات حراج شد!

آیت الله هاشمی رفسنجانی : دستاوردهای انقلاب توسط رئیس جمهور در جریان مناظرات حراج شد! / تا به حال از نوشتن نامه ای پشیمان نشده ام!

دیدم کار بسیار زشتی انجام شد. همه می‌‌دانستند که نسبت به دیگر نامزدها بی‌طرف هستم کاری نداشتم که مردم به چه کسی رأی می‌‌دهند. ولی همه می‌‌دانستند که روحیه کاری من با این شیوه اداره جامعه سازگار نیست. متأسفانه در مناظره، آقای احمدی‌نژاد حرفهایی را زده بود که غیرواقعی بود. تأسف بیشتر از این بود که همان حرفهای دروغ را پایه تبلیغات خویش قرار دادند و در اجتماعات از آنها سوءاستفاده می‌‌کردند.

انتظار من و همه دلسوزان واقعی نظام این بود که رهبری عکس‌العمل نشان دهند. چون من تنها نبودم. در آن مناظره شما نوعی ستیز با روحانیت را مشاهده کردیدواین‌گونه القا کرد که روحانیت در اداره جامعه کارایی ندارد. در سالگرد رحلت امام در مرقد به ایشان گفتم حرفهای ناقص گفته‌اند. ترجیح می دهم خودشان اصلاح کنند وگرنه ناچارم توضیح بدهم. چند روز هم صبر کردم و جوابی ندیدم. پس از آن نامه‌ای تهیه کردم. چون می‌‌بایست جواب آن حرفها داده می‌‌شد. می‌‌گویند چرا قبل از انتخابات نامه را دادم. این سؤال دیگر سفسطه است چون مگر ایشان هدفی غیر از انتخابات در طرح آن مباحث خلاف واقع داشت؟


○ در جایی از این گفت‌وگو به قدرت خطبه‌های نماز جمعه اشاره کردید. قدرت نامه به عنوان یک ابزار ارتباطی نیز همین‌قدر زیاد بوده است. شما در تاریخ انقلاب نامه‌نگاری‌های زیادی انجام داده‌اید.
فرض بفرمایید در این یک‌ ساله گذشته، چقدر درباره نامه حضرت‌عالی به رهبری صحبت شد! چقدر در موردش نقد شد! تحلیل شد! شما به عنوان یک مدیر ارشد، قدرت نامه را چگونه می‌بینید؟
 هر کدام یک خاصیت دارند. آدم گاهی یک مقاله می‌نویسد که مخاطب مشخص ندارد، اما آن مقاله تأثیرات خاص خودش را دارد. گاهی به یک شخص نامه می‌نویسد، نامه خصوصی می‌نویسد، سرگشاده نیست و محدود به خودش است. گاهی نامه سرگشاده می‌نویسد که در حکم مقاله است ولی چون مخاطب مشخصی دارد، حواشی آن باعث می‌شود که آثار دیگری نیز داشته‌ باشد؛ گاهی مثبت و گاهی منفی. نمی‌توانیم یک حکم کلی صادر کنیم. اطلاع‌رسانی از این نوع مثل نامه نوشتن‌ها، کنفرانس‌ها، سخنرانی‌ها، پیغام‌ها و... جنبه‌های مثبت و منفی دارند و آنجا که در جهت اصلاح از این ابزارها استفاده شود، خوب هستند و کم و زیاد تأثیر دارند.
○ تا الان نامه‌ای نوشته‌اید که از نوشتن آن پشیمان شده باشید؟
 نه.

○ انگیزه شما از نگارش آن نامه سرگشاده به مقام معظم رهبری چه بود؟ چه چیزی شما را مجبور به انتشار آن نامه کرده بود؟

— دیدم کار بسیار زشتی انجام شد. همه می‌‌دانستند که نسبت به دیگر نامزدها بی‌طرف هستم کاری نداشتم که مردم به چه کسی رأی می‌‌دهند. ولی همه می‌‌دانستند که روحیه کاری من با این شیوه اداره جامعه سازگار نیست. متأسفانه در مناظره، آقای احمدی‌نژاد حرفهایی را زده بود که غیرواقعی بود. تأسف بیشتر از این بود که همان حرفهای دروغ را پایه تبلیغات خویش قرار دادند و در اجتماعات از آنها سوءاستفاده می‌‌کردند.

انتظار من و همه دلسوزان واقعی نظام این بود که رهبری عکس‌العمل نشان دهند. چون من تنها نبودم. در آن مناظره شما نوعی ستیز با روحانیت را مشاهده کردید که به بهانه مخالفت با من، آقای خاتمی، آقای ناطق نوری و آقای کروبی که رؤسای جمهوری و رؤسای مجلس بودیم، همه دستاوردهای انقلاب را حراج گذاشت و این‌گونه القا کرد که روحانیت در اداره جامعه کارایی ندارد. در سالگرد رحلت امام در مرقد به ایشان گفتم حرفهای ناقص گفته‌اند. ترجیح می دهم خودشان اصلاح کنند وگرنه ناچارم توضیح بدهم. چند روز هم صبر کردم و جوابی ندیدم. پس از آن نامه‌ای تهیه کردم. چون می‌‌بایست جواب آن حرفها داده می‌‌شد. می‌‌گویند چرا قبل از انتخابات نامه را دادم. این سؤال دیگر سفسطه است چون مگر ایشان هدفی غیر از انتخابات در طرح آن مباحث خلاف واقع داشت؟

نامه را تهیه کردم و در آخرین فرصت قبل از انتخابات که عصر سه شنبه بود، برای رهبری فرستادم. چون اگر سه شنبه می‌‌دادم، روزنامه‌ها چهارشنبه می‌‌نوشتند و اگر چهارشنبه می‌‌دادم، پنج‌شنبه کسی حق نداشت بنویسد. چون فرصت تبلیغات تمام می‌شد. می‌‌خواستم جواب آن حرفها را بدهم. در کنار آن کارها، در رفت و آمد و اخبار مؤثق شور و اشتیاق مردم را می‌‌دیدم. از برنامه‌های محافل مجریان انتخابات هم خبر داشتم.

به هر حال در همان فرصت باقی‌مانده برای رهبری معظم فرستادم و متأسفانه در آن فاصله ۲ ساعته باقی مانده نامه را به ایشان نداده بودند. چون جوابی به من نرسیده بود. در آخرین لحظاتی که می‌‌خواستم خدمت ایشان بروم، منتشر کردم.

وقتی رفتم، ایشان گفتند: داشتم نامه شما را از روی کامپیوتر می‌‌خواندم. یعنی پس از اینکه پخش شده بود هم، هنوز متن اصلی را به ایشان نداده بودند.

پرسیدم از نظر شما چگونه بود؟ گفتند: از لحاظ محتوا هیچ ملاحظه‌ای ندارم و فقط یک نکته دارم که آقای احمدی‌نژاد شخص شما را به فساد متهم نکرد و درباره بچه‌های شما گفت. گفتم: فضا به‌گونه‌ای بود که اگرچه از من اسم نبرد، اما همه چیز متوجه من شد.

ایشان گفتند: واقعاً هیچ ملاحظه‌ای روی نامه ندارم. ولی اگر جای شما بودم، بعد از انتخابات منتشر می‌‌کردم. گفتم: خواست خدا بودکه شما تا قبل از انتشار نبینید، چون اگر می‌‌خواندید و به من می‌‌گفتید، منتشر نمی‌کردم و این مناسب نبود. چون اگر بعد از انتخابات منتشر می‌‌کردم دو حالت داشت: اگر آقای احمدی‌نژاد شکست بخورد که درست نیست با ایشان درگیر شوم. چون اخلاقاً کار درستی نیست. اگر هم پیروز شود که اصلاً درست نیست با منتخب مردم درگیر شوم و جشن انتخابات را در کام مردم تلخ کنم.

ولی الان حق من است که جواب بدهم و دادم. ایشان هم در مقابل این منطق من اعتراض نکرد.

○ ولی به نظر می‌‌رسد این نامه روابط شما را با ایشان دچار تغییرات کرده است.

— نه، ایشان صراحتاً گفتند که هیچ ملاحظه‌ای درباره محتوای نامه ندارم. حتی در همان جلسه گفتند: به حق از من انتظار دارید که جواب بدهم. صلاح ندیدم که پیش از انتخابات جواب بدهم، چون روی حضور مردم تأثیر می‌‌گذارد. ولی بعد از انتخابات جواب می‌‌دهم. حتی گفتند که به آقای احمدی‌نژاد هم گفتم که حرفهای ناحقی زدید و جواب شما را می‌‌دهم.

واقعاً هیچ وقت ایشان به خاطر نامه از من گله نکردند. چون روابط ما به‌گونه‌ای است که اگر گله هم داشته باشند، می‌‌گویند. الحمدلله همکاری ۶۰ ساله ما به‌گونه‌ای است که با هم رودربایستی نداریم.

○ ولی هنوز هم شاهدیم که می‌‌خواهند به بهانه آن نامه شما را مقابل رهبری قرار دهند.

— اینها در سیاست طبیعی است. گروهی که وارد بازی‌های سیاسی می‌‌شوند، از این حرفها زیاد می‌‌زنند، ولی همیشه واقعیت‌ها خود را بر احتمالات سیاسی تحمیل می‌‌کند و دیر یا زود همه چیز مشخص می‌‌شود.

کدخبر: ۴۳۷۰۰۸۹۰۰۴۰۲۳


 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۹/۰۴/۲۹ساعت   توسط رضا  | 

معرفی چند تکنولوژی درباره ی تلویزیون ها

تلويزيون‌هاي امروزي به تكنولوژي‌هاي جديد مجهز شده‌اند كه بسياري از كاربران اين تلويزيون‌ها اطلاع چنداني از اين تكنولوژي‌ها و ويژگي‌هاي آنها ندارند. در متن زير ما چند نمونه از اين تكنولوژي‌ها را معرفي كرده‌ايم.

EMP
با استفاده از اين قابليت امکان نمايش تصاوير و فيلم و پخش موزيک از روي کارت حافظه بدون نياز به دستگاه ديگري وجود دارد.
HD Ready
فن‌آوري جديد پخش تصاوير ديجيتالي است كه به تدريج جايگزين پخش استاندارد خواهد شد. تصاوير پخش شده با اين فناوري از جزئيات و شفافيت فوق‌العاده‌اي برخوردار هستند و رنگ‌ها بسيار واقعي‌تر خواهند بود. نسبت طول و عرض تصاوير در اين استاندارد 16 به 9 مي‌باشد كه در مقابل پخش استاندارد تصاوير با نسبت 4 به 3، براي مشاهده فيلم و برنامه‌هاي جديد كه عريض مي‌باشند، بسيار مناسب‌تر است.
استاندارد صوتي براي پخش HD دالبي 1/5 است كه جهت راه‌اندازي سينماي خانگي ايده‌آل است.
RGB Plus
ويژگي RGB Plus با اضافه کردن رنگ قرمز سير به سه رنگ اصلي (آبي-سبز و قرمز) امکان ايجاد رنگ قرمز خالص را فراهم مي‌كند. ايجاد تنوع به طول موج رنگ قرمز باعث مي‌شود تا رنگ‌هاي قرمز ديگر از قبيل قرمز شرابي يا رنگ‌هاي خنثي از قبيل رنگ پوست، صاف و طبيعي نمايش داده شوند.
SRS TruSurround XT
SRS TruSurround تنها با دو بلندگوي جلوي تلويزيون صداي چند كاناله ايجاد مي‌كند و شنونده مي‌تواند تجربه شنيدن صداي پنج كاناله را بدون داشتن بلندگوهاي 5 به 1 تجربه نمايد. علاوه بر اين، شفافيت خاصي در صداي خروجي ايجاد مي‌كند.
Optical Picture Control
با استفاده از اين تكنولوژي مي‌توان با توجه به نور محيط، روشنايي تصوير را به صورت هوشمند كنترل نموده و در مصرف برق صرفه‌جويي كرد.
منبع: http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=214967

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۹/۰۴/۲۵ساعت   توسط رضا  | 

معرفی سایتی در رابطه با طوطی

اگر از آن دسته افراد هستید که به پرندگان و مخصوصا طوطی‌ها علاقه خاصی دارید و می‌خواهید در زمینه نگهداری این پرنده اطلاعاتی کسب کنید پیشنهاد می‌کنیم به سایتwww.parrot.ir سر بزنید.

وب سایت جامع طوطی‌ها با هدف ارتقای سطح آگاهی علاقه‌مندان به دنیای پرندگان و طوطی‌ها راه‌اندازی شده است. این وب سایت متعلق به شرکت پرشیادام بین‌الملل است و کلیه مطالب و مقالات خود را تحت نظر دامپزشکان متخصص ارائه می‌دهد. در سمت راست صفحه می‌توان مطالبی همچون معرفی نژادها، گالری عکس و فیلم طوطی‌ها، مراجع انتخاب اسم طوطی، بیماری‌ها و موارد کلینیکی، پرسش و پاسخ و.... را ببینید. یکی از خواندنی‌ترین بخش‌های این سایت که می‌تواند اطلاع جامع و کاملی در خصوص این پرندگان در اختیار کاربران قرار دهد بخش مقالات این سایت است در این بخش مقالات متنوعی دیده می‌شود که می‌تواند در نوع انتخاب طوطی، نحوه نگهداری از آنها ، مقابله با بیماری این پرنده و... به شما کمک کند.

منبع:http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=214992

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۹/۰۴/۲۵ساعت   توسط رضا  | 

معرفی نرم‌افزار Mathlab

نرم‌افزار matlab یک نرم‌افزار قوی برای محاسبات پیچیده ریاضی است که در اکثر رشته‌های مهندسی قابل استفاده است. اکثر معادلات پیچیده ریاضی که مهندسان در مسائل مختلف با آنها روبه‌رو هستند با کمک matlab و از روش محاسبات عددی ماتریسی قابل حل می‌باشند.

Matlab در حقيقت يك زبان ارائه شده براي محاسبات عددي است و اين امكان را براي كاربر ايجاد مي‌كند كه ضمن انجام يكسري پردازش روي داده‌ها به صورت تصويري نيز به مشاهد‌ه آنها بپردازد بدون اينكه نيازمند نوشتن برنامه‌هاي طولاني باشد. نرم‌افزار Matlab به عنوان يك برنامه مناسب جهت انجام محاسبات ماتريسي شروع به كار كرده و اكنون به يك زبان رياضي highlevel ارتقا پيدا كرده است به گونه‌اي كه مي‌تواند مسائل انتگرالي پيچيده را حل و جواب‌ها را به صورت نمودارهاي 2 بعدي يا حتي 3 بعدي مناسب نيز نشان دهد. اولين نسخه از نرم‌افزار Matlab در اواسط دهه 1970 ميلادي به عنوان ابزار آموزشي در بازار عرضه شد، ولي اكنون نرم‌افزار Matlab تقريبا در همه كارهاي مهندسي و نيز تحقيقات حضور موثر و غيرقابل انكاري دارد. از جمله نرم‌افزارهاي مشابه Matlab، مي‌توان به Mathematica و Maple اشاره كرد. كه مثلا نرم‌افزار Mathematica از نظر محاسبات Symbolic از Matlab قوي‌تر، ولي در محاسبات بزرگ عددي ضعيف‌تر عمل مي‌كند.
اين در حالي است كه version‌هاي جديد Matlab شامل محاسبات symbolic و maple نيز مي‌باشد. در ضمن، از ديگر ويژگي‌هاي بارز اين نرم‌افزار toolbox‌ هايي كه براي مباحث مختلف علمي نظير (speech processing, image processing, …) دارد كه اين toolbox‌ها در حقيقت مجموعه‌اي است از كليه توابع موردنياز كه در هنگام تحقيقات براي موضوع خود ممكن است به كار گرفته شوند.
يكي از ديگر برتري‌هاي اين نرم‌افزار مربوط به Demo‌هايي است كه به هر toolbox و نيز خود Matlab اختصاص داده شده تا از روي آن بتوان به چگونگي به‌كارگيري توابع پي برد. در ضمن، اين نرم‌افزار داراي يك help بسيار قوي بوده كه در اختيار كاربر قرار مي‌گيرد و از طريق آن مي‌تواند با Matlab آشنا و تمامي اشكالات و ابهامات را با استفاده درست و صحيح از آن در help مرتفع نمايد. با اين تفاوت، كه با داشتن مثال‌هاي مفيد بسيار كاربردي تر است.
امير كشاني

منبع: http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=214966

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۹/۰۴/۲۵ساعت   توسط رضا  | 

ديدار آقای خاتمی با جمعی از جوانان احزاب و روزنامه نگاران اصلاح طلب

۲۱ تير ۱۳۸۹ چاپ | ارسال
ديدار با جمعی از جوانان احزاب و روزنامه نگاران اصلاح طلب

رئیس جمهور سابق کشورمان با تاکید بر اینکه جنبش سبز، جنبشی ضدخشونت است، گفت:« ما می خواهیم در چارچوب نظام و قانون کار کنیم اما عده ای نمی گذارند و به نظر ما آنها هستند که خارج از نظام خارج هستند.»
جمعی از جوانان احزاب و روزنامه نگاران اصلاح طلب با سید محمد خاتمی دیدار و گفت‌وگو کردند.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی در این دیدار با تبریک اعیاد مذهبی ماه مبارك رجب ونیز ماه مبارك شعبان خصوصا عید مبعث پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) گفت: «عید مبعث یکی از مهمترین اعیاد اسلامی است و برای ما نیز اهمیت ویژه ای دارد چرا که سرچشمه ارزش ها و اصولی است که ما به آن اعتقاد داریم.»
رییس جمهور سابق کشورمان افزود: « دین در کشور ما جایگاه بسیار مهمی دارد و در تمامی جنبش های مدنی ایران و در مبارزه با استعمار و استبداد نقش کلیدی بازی کرده و انقلاب اسلامی ایران با محتوای بعثت نسبت نزدیکی دارد.»
وی خاطر نشان کرد:« روح فرهنگ ما اسلامی و شیعی است ؛البته این به این معنی نیست که غیر مسلمانان ایرانی یا مسلمان غیر شیعی نقش و اعتبار ندارند.همه ملت ایران و فرهنگ غنی ایرانی دارای حرمت و جایگاه وی‍ژه اند ولی حتی ایرانیان سنی و یا غیر مسلمان نیز به اهل بیت گرایش و علاقه خاصی دارند و قرائت اهل بیت از اسلام قرائتی است انسانی وعدالت محور.»
خاتمی گفت: « البته باید توجه کرد که دین یک شمشیر دولبه است و تا جاییکه به دنبال احقاق حقوق مردم و برقراری عدالت و خیرخواه مردم باشد موفق است اما زمانیکه از دین ابزاری برای توجیه ناروایی ها و نارسایی ها ساخته شود خطرناک و ناموفق می شود. »
رییس دولت اصلاحات افزود:« در اوایل بعثت روزی که پیامبر، یاران و افراد خانواده خود را جمع کرد و فرمود كه انی قد اتیكم خیر الدنیا و الاخره، یعنی من خیرو نیكی دنیا و آخرت را برایتان اورده ام‬. خیر آخرت که مطمئنا در عمل به گفته های خدا و اطاعت از او و انجام دستورات دینی حاصل می‌شود؛اماخیر دنیا در چیست؟ آیا خیرجامعه در ظلم است؟ آیا خیر جامعه در گرسنگی است؟ آیا خیر جامعه در تبعیض است؟ در این است که افراد دارای امنیت نباشند و امنیت فقط برای بخشی از حاکمان باشد؟ قطعا اینها شر است.»
خاتمی ادامه داد:« در جامعه‌ای که انسان‌ها امکان بروز و ظهور شخصیت انسانی خود را نداشته باشند خیر وجود ندارد، جامعه‌ای که در عرصه جهانی از نظر سیاسی، اقتصادی و فرهنگی عقب افتاده است در آن خیری نیست. در چنین جوامعی خیری که مد نظر پیامبر بود وجود ندارد؛بنا بر این می توان ملاكی روشن بدست آورد تا جامعه مورد نظر پیامبر را تشخیص داد.»
وی افزود: « در جامعه ای که مد نظر پیامبر است انسان‌ها در آن امنیت دارند، سرنوشتان را خود تعیین می کنند، سربلند و برای دیگران الگو هستند و بر آن جامعه عدالت حکم فرما است، البته نه عدالتی که مارکسیت ها می گویند آن هم برداشتی سطحی از عدالت ماركسیستی كه فقط امکانات بصورت یكبار مصرف بین مردم توزیع شود،بلكه عدالتی که همه جوانب را در بر می گیرد ؛ اسلامی است.»
سید محمد خاتمی در خصوص وقایع یک سال اخیر نیز گفت: « در این مدت نیروهای اصلاح طلب در چهارچوب قانون و ضوابط اسلامی خواستار تغییر بودند و می خواستند و می خواهند جلوی انحرافات را بگیرند.»
رییس بنیاد باران تصریح کرد: «متاسفانه کسانی وجود دارند که خود را معیار حق و باطل می دانند و به همین دلیل اگر کسی نیز با آنان مخالفت کند تبدیل می‌شود به فتنه گر در حالیکه ما معتقد هستیم که قانون و ارزش های انقلاب و مصالح كشور و مردم معیارهستند.»
وی در خصوص دستگیری ها نیز تاکید کرد:« ما از روز نخست معتقد بودیم که جرمی صورت نگرفته است و بعد از گذشت یک سال با تمام ادعاهای صورت گرفته و دیگر باید روشن شده باشد كه واقعا نسبت هایی كه داده شد و فشار هایی كه وارد آمد بی جا و بی اساس بود.»
رییس بنیاد باران درباره دلجویی از خانوده زندانیان سیاسی تاکید کرد: « در حال حاضر بسیاری از فعالان سیاسی، شخصیت‌ها، دانشگاهیان، در زندان هستند، این‌ها تمامی هزینه‌های اشتباهاتی است كه صورت گرفته است.»
به گزارش روابط عمومی دفتر سید محمد خاتمی؛ وی درباره تعامل گروه‌های سیاسی مختلف نیز گفت: «تعامل به آن معنی نیست که از آنچه که حق دانسته می شود دست برداشته شود و دست ها به نشانه تسلیم بالا برود. صرف نظر از اصولی که وجود دارد ؛چهارچوب هایی نیز است که باید عاقلانه و واقع بینانه و به دور از تخیلات به آن توجه کرد.»
رییس دولت اصلاحات در خصوص بحران‌های پیش‌روی کشور گفت:« همه هویت انقلاب ما به مشروعیتی مردمی بود نه زور و اسلحه و یا کمک‌های خارجی .نقش امام آن روحانی بزرگوار و از خود گذشته سبب شد كه تمامی مردم حول محور وجودش جمع شوند. حضرت امام اجازه ندادند که کسی دست به اسلحه برد و اگر گروه‌های چریکی و مسلحی نیز بودند امام اجازه ندادند که انقلاب در دام آنها بیفتد و از خشونت پرهیزکردند و همان طورکه ایشان گفتند این انقلاب پیروزی خون بر شمشیر و یا به قول مردم گل بر گلوله بود.»
وی افزود: «به قول یک پژوهش‌گر غربی انقلاب اسلامی براندازایش نیز با كلام و منطق بود نه سلاح و زور، از این رو نیز محال است چنین انقلابی برای استقرارو تداوم كار دست به خشونت بزند. مطئننا می‌توان گفت که در دنیا نخست گاندی بود که بزرگترین مروج تز عدم خشونت بود و یکی دیگر نیز انقلاب اسلامی ایران بود.»
خاتمی با اشاره به اینکه امام گروه‌های خشونت طلب چون چریک‌ها و دیگر گروه های مسلح را از خود دور می کردند، افزود: «مردم نیز در این یک سال همین گونه عمل کردند و تمام تلاششان این بود که از خشونت دوری کنند هرچند هزینه سنگینی پرداختند و چه زیبا و صبورانه مادر یكی از شهدای جنبش سبز گفت که اگر زندانیان را آزاد کنند از خون فرزندش می‌گذرد. این بزرگواری و از خود گذشتگی مردم را نشان می‌دهد و اینکه از گذشته‌ها برای ساختن آینده و آزادی حاضرند صرف‌نظر كنند ولی باید به آینده و تامین حقوق و حرمت مردم مطمئن شوند.»
سید محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: « در حال حاضر سه خواست مشترک وجود دارد که مطالبه همه مردم نیز هست. نخست اینکه زندانیان سیاسی هرچه سریعتر آزاد شوند، دوم اینکه این فضای بسته امنیتی تبدیل به فضای آزاد؛رقابتی و حزبی شود و سوم آنکه به سوی انتخابات سالم و آزاد حركت كنیم. معتقد هستیم که اگر به خواسته های مردم توجه شود می توان با تحمل رنج های گذشته و صرف نظر از آنها نسبت به آینده امن و ارام چشم دوخت.»
رئیس موسسه بین‌المللی گفتگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در خصوص بحران‌های خارجی نیز اظهار داشت:« کشور در حال حاضر در معرض تهدید است ؛ دشمن توطئه می کند اما اگر مردم دلخور باشند مطمئن باشید كه توطئه ها كارگر می‌افتد.اگردولت به مردم پاسخگو بود و سیاست ها و رفتارها درست بود بسیاری از این اتفاق ها نمی ‌افتاد.»
وی تصریح کرد:« متاسفانه به جایی رسیده‌ایم كه حتی مجلس نیز نمی‌تواند جلوی بی قانونی‌ها را بگیرد از دولت انتقاد کند و اگر تصمیمی نیز می گیرد تحت فشار و هیاهو از جنس تهاجم به بیوت مراجع و اجتماعات آن را وادار به عقب نشینی می‌كنند و این فاجعه است كه مجلسی كه باید در راس امور باشد نیز مورد تعرض قرار می‌گیرد.»
سید محمد خاتمی با اشاره به اینكه به درستی گفته شده است كه قوه قضاییه باید به گونه‌ای باشد كه هر مظلومی از اینكه داد او گرفته می‌شود مطمئن باشد، گفت:« من می‌گویم خیلی‌ها مظلومند و فریادشان به جائی نمی رسد.صرف نظر از این همه گرفتار بند و زندان و محكومیت های غیر موجه ؛ این همه اتهامات زده شد ، به بیوت مراجع حمله شد و در رسانه ملی یک طرفه هرچه که خواستند گفتند بی آنکه مظلومان بتوانند از حق خود دفاع کنند و با افرادی نیز که به بیوت حمله کردند و به شخصیت ها اهانت كردند هیچ برخورد قضایی صورت نگرفت.»
وی ادامه داد:« متاسفانه همه چیز امنیتی و نظامی و اطلاعاتی شده و این خوب نیست که اگر کسی برای دادخواهی به قوه قضاییه رفت احساس کند که حقش داده نمی شود. در حالیكه متهتكان و متجاوزان از امنیت برخوردارند.»
خاتمی خاطر نشان کرد: «اخیرا گفته اند فقط یک حزب وجود دارد و همه تشكل ها و احزاب ناباب و باطلند واقعا عجیب است! در زمان شاه نیز او گفت که یک حزب داریم و هرکه نمی خواهد عضو آن باشد از کشور خارج شود. امروز نیز بسیاری از مردم، اساتید، دانشجوها، متخصصان، روزنامه‌نگاران و سرمایه های کشور در حال خروج از کشور هستند.چرا جلوی این فجایع گرفته نمی شود؟ »
وی در خصوص عدالت نیز خاطر نشان کرد: «عدالت اقتصادی مهم است اما عدالت باید در تمامی سطوح اجرا شود. ما ادعا می کنیم که نظامی دینی داریم اما آیا حداقل ها نیز در این نظام رعایت می شود؟ مطمئنا همه چیز نمی تواند کامل باشد و انسان کامل نیز وجود ندارد و ما همگی ناقص هستیم و ایراداتی داریم. اما بعضی‌ها فکر می‌کنند که برترهستند و خود را ملاک حق می‌بینند و این انحراف از اصول دینی است. حتی امیرالمونین نیز با تمامی آن سجایا و کمالی که داشت می‌فرمود حق را بشناسید اهل آن را خواهید شناخت.»
سید محمد خاتمی خاطر نشان کرد: «مایی که علاقه‌مند به نظامی هستیم که به نام اسلام، پیامبر برای مردم ایران و با محوریت مردم تاسیس شده است باید تمامی تلاش خود را معطوف به این نکته کنیم که این نظام برای همه الگو شود. عدالت بیشتر، حرمت انسان ها، آزادی های سیاسی ، اقتصادی، تامین معیشت مردم و ... از جمله مواردی هستند که باید به عنوان یک وظیفه و کار انقلابی مد نظر قرار بگیرد تا بتوانیم الگویی خوب برای دیگران باشیم. »
وی افزود:« نارسایی ها، ظلم ها، زندان های بی جا و بی عدالتی ها فقط سبب می شود که سرمایه های عظیم مادی و معنوی خود را از دست بدهیم و در دنیا نیز منزوی شویم. بیایید امروز ایران و ایرانی را با سال های پیش مقایسه كنید؛مردم می‌گفتند هر جا كه می رفتیم محترم بودیم و افتخار می كردیم كه ایرانی هستیم ولی امروز ادعاهای بر خلاف گزاف وضع ما در دنیا چگونه است؟ آیا این است آن الگویی که می خواستیم برای جهان بسازیم؟ »
خاتمی در پاسخ به پرسشی درباره جنبش سبز نیز گفت: «همان طور که گفته ام این حرکت مربوط به امروز و دیروز نیست و یک حرکت صد و پنجاه ساله است. مردم ما همیشه به دنبال آزادی ، مردم سالاری، دموکراسی و عدالت سازگار با دین بوده اند. »
رییس دولت اصلاحات تاکید کرد:« در یک سال اخیر شاهد بودیم که مردم پس از انتخابات آگاهانه و با وفاداری به اصول نظام در صحنه حاضر شدند. جنبش سبز متعلق به مردم است و از متن جامعه بیرون آمده واینگونه نیست که چند نفر آن را ایجاد واداره کنند و تصمیم بگیرند .این جنبش ضد خشونت است و نشانه رشد مردم كه خواستار احیای ارزش های انقلاب و مردم سالاری سازگار با دین و حقوق مسلم خودش و اعتبار و پیشرفت كشور است تا هم جمهوریت و هم اسلامیت نظام حفظ شود و جنبش اعتراض مردم گرچه ممكن است متشكل از افراد و گروه‌ها با سلائق مختلف وانگیزه‌های مختلف باشد اما خواست نخست مردم این بوده و هست كه مردم به حساب آیند و رایشان مورد احترام باشد و انتخابات سالم و آزاد باشد.»
وی افزود:« یک سال است که مردم در حال دادن هزینه هستند و حتی دربسیاری از جمع‌ها اگر برگزار شود نمی‌شود از آرمان های انقلاب و امام دفاع کرد! ما می خواهیم در چارچوب نظام و قانون کار کنیم اما عده ای نمی گذارند و به نظر ما آنها هستند که خارج از نظام خارج هستند.»
سید محمد خاتمی خاطر نشان کرد:« اگر عاقلانه به مسائل نگاه شود راه برون رفت از بحران و ایجاد فضای مناسب برای اینكه همه در خدمت مردم و ایران و انقلاب باشند فراهم خواهد شد.»
در این نشست جوانان در باره لزوم تعریف جنبش سبز و رهبری آن و نیز فعالیت بیشتر در عرصه بین المللی و محكومیت تحریم ایران و زیانی كه به ملت وارد می شود صحبت كردند.
همچنین خواستار بیان شفاف تر دیدگاهها شدند و از بعضی مشكلات به خصوص برای صنف روزنامه نگار و خبرنگار كه از مظلوم ترین بخش های جامعه اند و اینكه تعداد زیادی از اصحاب رسانه در بند هستند سخن گفته شد.
و نیز از عزیزانی كه طی ماه های طولانی و در بند بودن حتی اجازه یك مرخصی كوتاه هم به آنان داده نشده است؛یاد كردند.

منبع: http://www.khatami.ir/fa/news/974.html

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۲۳ساعت   توسط رضا  | 

آئين نامه معاينه و معافيت پزشكي

بيماريهاي عمومي
ماده 29: مشمولان مبتلاء به بيماريهاي عمومي با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلا ميشوند
 از معافيتهاي مندرج در هر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود.
بند 1-  عدم كفايت رشد و نمو جسمي و عضلاني كافي كه موجب ناتواني در انجام تكاليف
نظامي ميشود معاف دائم.
بند 2-  ابتلاء به بيماريهاي قابل علاج كه مدت درمان آنها بيشتر از يك ماه باشد و همچنين اعمال جراحي و
 كسانيكه در دوران نقاهت بيماري ميباشند
 با تشخيص شوراهاي پزشكي از 6 ماه تا يكسال معاف موقت.
بند 3-  پائين افتادگي احشاء توام با اختلالات عملي معاف دائم.
تبصره:  نوع خفيف-معاف از رزم.
بند 4-  طول قد مشمولان كمتر از 150 سانتي متر معاف دائم.
 
بيماريهاي غدد مترشحه داخلي
ماده 30: مشمولان مبتلاء به بيماريهاي غدد مترشحه داخلي با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلا مي باشند
 از معافيتهاي مندرج در هر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود.
بند 1-  بيماريهاي غدد هيپوفيز اكرومگالي،ژيگانتيسم،سندروم كوشينگ،ديابت بي مزه،
آدنوم هيپوفيز،هيپوفونكسيون كلي هيپوفيز معاف دائم.
بند 2-  بيماريهاي غدد تيروئيد.
الف) گواتر توكسيك معاف دائم.
ب) هيپرتيروئيدي و هيپوتيروئيدي معاف دائم.
ج) گواترهاي حجيم معاف دائم.
د) ندولهاي گرم و سرد معاف دائم.
ه) تيروئيديتهاي حاد شش ماه معاف موقت.
و) گواتر عمل شده خدمات غيررزمي.
بند 3-  بيماريهاي غدد پاراتيروئيد.
هيپر پاراتيروئيدي و هيپوپاراتيروئيدي معاف دائم.
بند 4-  بيماريهاي غدد فوق كليوي.
پركاري و كم كاري غده فوق كليوي معاف دائم.
بند 5- بيماريهاي غدد بيضه
الف) تومورهاي بيضه معاف دائم.
ب) ژنيكوماستي شديد معاف دائم.
ج) سندروم كلاين فلتر معاف دائم.
بند 6- بيماريهاي غدد ديگر
الف) تومورهاي هيپوفيز معاف دائم.
ب) هرمافروديسم‌ها معاف دائم.
بند 7- بيماريهاي تغذيه و متابوليك
الف) ديابت قندي معاف دائم.
ب) هيپوانسولينيسم معاف دائم.
ج) بيماريهاي ويلسون معاف دائم.

 بيماريهاي پوست و بافتهاي زير پوست
ماده 31: مشمولان مبتلاء به بيماريهاي پوست و بافتهاي زيرپوست با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلاء مي‌باشند
 از معافيتهاي مندرج در هر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود.
بند 1-  انواع اگزماهاي وسيع وشديد
الف) در صورتي كه مزمن و مقاوم به درمان باشد معاف دائم.
ب) در ساير موارد خدمات غير رزمي.
بند 2-  عفونتهاي قارچي عميق و وسيع پوست
الف) در صورتي كه مزمن و مقاوم به درمان باشد معاف دائم.
ب) كچلي 6 ماه معاف موقت.
بند 3-  هيپرئيدروز (عرق كردن كف دست) شديد معاف دائم.
بند 4- ليكن پلان پوستي و مخاطي شديد و گسترده معاف دائم.
بند 5-  بسوريازيس كف دست و يا زيس‌هاي شديد و گسترده وانور سه معاف دائم.
بند 6- سل‌هاي پوستي معاف دائم.
بند 7-  لوپوس اريتماتوسيستميك و لوپوس ريتمانوديسكوئيد معاف دائم.
بند 8-  خال‌هاي پيكمانته آنژيوم‌هاي وسيع و غيرقابل عمل
الف) توام با اختلالات عملي و يا در سر و صورت كه كراهت منظر ايجاد كرده باشد معاف دائم.
ب) در ساير موارد خدمات غيررزمي.
بند 9-  ميكوزيس فونكوئيد و ساير لنفوماي پوستي و پارابسوريازيس با پلاكهاي بزرگ معاف دائم.
بند 10- سيكاتريس‌هاي جلدي در صورتي كه وسيع و ضخيم بوده يا چسبندگي به اطراف داشته بطوري كه مانع
 حمل تجهيزات و تمرينات نظامي بوده
يا تمايل به زخم شدن داشته باشد يا اختلالات عملي توليد نموده باشد معاف دائم.
بند 11- اسكلرودرمپها-آتروفي‌هاي پوستي در صورتي كه وسيع و پيش رونده باشند معاف دائم.
بند 12- ويتيليگو گسترده صورت و يا هر دو دست و يا بيش از 40% كل بدن معاف دائم.
بند 13- عوارض پوستي شديد كه در اثر اختلالات عروقي ايجاد شده باشد مانند فلبيت‌هاي عمقي
 و سطحي كه با ورم مزمن اندام توام باشد معاف دائم.
بند 14- هيپودرميتهاي ندولر و شديد و منتشر و مقاوم و توام با علائم سيستميك معاف دائم.
بند 15- درماتيتهاي بولوز غيرميكروبي اكتسابي و درماتيتهاي بولوز مادرزادي و اكرودرماتيت مزمن هالوپو،
آكرودرماتيس،آنتروپاتيكا معاف دائم.
بند 16- هيپركراتوزكف هر دو دست و يا هر دو پا:
الف) در مورد شديد معاف دائم.
ب) در موارد خفيف خدمات غير رزمي.
بند 17- فرنكولوز شديد و وسيع يكسال معاف موقت
بند 18- بيماريهاي پوستي كه در حين انجام خدمت وظيفه يا در اثر حساسيت و يا مسموميت
نسبت به مواد شيميايي (شغلي،داروئي،جنگي)
ايجاد شده و به درمان مقاوم باشد معاف دائم.
بند 19-كهير
الف) همراه با آنژيوادم معاف دائم.
ب) در ساير موارد خدمات غير رزمي.
بند 20- آلويسي آرآتا همراه با كراهت منظر يا توتاليس و يا
يونيورساليس معاف دائم.
بند 21- بيماريهاي كلاژن- اسكلرودرمي ها-پلي آرتريت نودوزا، و اسكوليتهاي لنفوسيتي، و
 اسكوليتهاي دارويي در صورتي كه وسيع بوده
و سبب اختلال عملي گردند معاف دائم.
بند 22- انواع آكنه وقتي كه شديد باشد و يا منظره صورت را تغيير دهد و يا اينكه ناحيه وسيعي از گردن، كتف‌ها،
سينه و پشت را فرا گرفته باشد معاف دائم.
بند 23- ليشمانيوز (سالك پوستي)
الف) فعال شش ماه معاف موقت.
ب) در صورتيكه پس از بهبودي كراهت منظر يا اختلال عملي اعضاء را ايجاد نمايد معاف دائم.
بند 24-ساركوئيدوز پوست معاف دائم
بند 25-بيماري ژنودرماتوز مانند تو بروز اسكلر وزيس ، ركلين هوزن، آلبينيسم ، اكتيوزمادرزادي،گزرودرماپيگمانتوزا،
پور فيري معاف دائم.
بند 26- ايكتيوز گسترده مادر زادي يا اكتسابي معاف دائم.
 

بيماريهاي داخلي مغز و اعصاب
ماده 32: مشمولان مبتلا به بيماريهاي داخلي مغز و اعصاب با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلا مي باشند از معافيتهاي مندرج
 در هربند
به شرح زير  استفاده خواهند نمود.
بند 1-اختلالات استحاله اي سلولهاي عصبي (مانند فريدرش و....)معاف دائم.
بند 2- اختلالات تعادلي مخچه اي معاف دائم.
بند 3- انواع ميليتها و سكل آنها
الف) درصورتيكه  شديد باشد معاف دائم.
ب)درموارد خفيف (زماني كه براساس طبقه بندي بين المللي (0تا5)درحد 4 باشد)خدمات غير رزمي.
بند 4- انسفاليتها و انسفالوباتيها درصورتيكه عوارض جسمي يا رواني پايدار وناتوان كننده داشته باشد معاف دائم.
بند 5- موليتپل اسكلروزيس يا MS معاف دائم.
بند 6- انواع صغر عضلاني عضلات بزرگ مشروط بر اينكه اختلال  شديد و مشهود ايجادكرده باشد معاف دائم.
بند 7- انواع ميوپاتي هاي اوليه و ثانويه  معاف دائم.
بند 8- اختلالات مادرزادي سيستم اعصاب مركزي از هرنوع معاف دائم.
بند 9-انواع پارپلژي ها، پاراپارزي ها همي پلژي ها ، همي پارزيها و منو پلژيها معاف دائم.
بند 10- انواع اختلالات و حركات غير طبيعي  عضوي مربوط به دستگاه خارج هرمي  معاف دائم.
بند 11- انواع صرع به شرط ثبوت كلينيكي و يا پاراكلينيكي در يكي از مراكز درماني دانشگاهي يا نظامي معاف دائم
تبصره : درمواردي كه شروط فوق تحقيق نيابد ولي مدارك قابل استناد دال بر سابقه صرع موجود باشدبه خدمت غير رزمي  اعزام
و در مشاغل مناسب گمارده شوددر  صورتيكه درحين خدمت صرع ثابت شود معاف دائم.
بند 12- انواع پلي نوريتهاي بهبود يافته و سكل آنها باتاييد الكترود يا كنوزيس به شرط ثبوت كلينيكي وپاركلينيكي در مراكز درماني
 دانشگاهي يا نظامي معاف دائم.
بند 13- انواع نوروفيبرو ماتوزها
الف) درمورد شديد (اختلال عملكرد ، كراهت منظر)معاف دائم
ب)درموارد خفيف خدمات غير رزمي.
بند 14-سابقه مننژيت هاي مزمن و سكل انواع مننژيت در صورت داشتن اختلال عملي وعصبي به شرط ثبوت  در مراكز درماني
دانشگاهي يانظامي معاف دائم.
بند 15-انواع نورالژيها معاف ازرزم.
بند 16- انواع فلج  اعصاب كراينال
الف) درموارد شديد و مقاوم به درمان با اثبات كلينيكي يا پاركلينيكي معاف دائم.
ب)درموارد خفيف  خدمات غيررزمي.
بند 17-انواع سكته هاي مغزي و ضايعات  عروقي مغز
الف)با عارضه عصبي(ارگانيك يا غير ارگانيك)معاف دائم
ب) بدون عارضه خدمات غير رزمي
بند18-بيماري مياستني گراويس با اثبات كلينيكي يا پاركلينيكي در مراكز درماني دانشگاهي يا نظامي معاف دائم.
بند 19- تورتيكولي معاف دائم..

 بيماريهاي روانپزشكي
ماده 33: مشمولان مبتلا به بيماريهاي روانپزشكي با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلا مي باشند از معافيت هاي مندرج
 در هر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود.
بند 1-انواع پسيكوزها شامل (اسكيزوافكتيو، اختلالات هذياني ، پسيكوزهاي آتيپيك مزمن)معاف دائم.
بند 2- اختلالات خلقي
الف) شديد در فازمانيك يا فاز افسردگي اعم از حاد ويا مزمن معاف دائم
ب)اختلال افسردگي اساسي معاف دائم
ج)انواع اختلال خلفي افسردگي خفيف (ديس تايمي و سايكلوتايمي)،اختلال خلقي نوع دوم (هيپومانيا)درصورتيكه با دارو
تحت كنترل بوده و ياتهديد كننده خود
و اطرافيان نباشد معاف ازرزم .
بند 3- انواع اختلالات شخصيتي
الف) انواع سايكو پات و نوع مرزي و نوع اسكيزوئيد معاف دائم.
ب)انواع ديگر اختلال شخصيت درصورتيكه ناتوان كننده باشد معاف دائم.
ج)درصورتيكه ناتوان كننده نباشد معاف ازرزم
بند 4- انواع نوروزهاي شديد ومقاوم به درمان و مزاحم معاف دائم
بند 5- انواع نقيصه هاي عقلاني و كند ذهني ها (عقب ماندگي)
الف)با ضريب هوشي زير 60 معاف دائم
ب)باضريب هوشي بين 75-60 معاف از رزم
بند 6- اختلالات تكلم و لكنت زبان در صورتي كه علت رواني پانورولوژيك داشته باشد
الف)درصورت شديد بودن معاف دائم
ب)درموارد خفيف خدمات غير رزمي
بند 7-بيماريهاي رواني ناشي از جنگ و حوادث
الف)درصورتي كه استقرار يافته باشد به شرط ثبوت در مراكز درماني نظامي يا دانشگاهي توسط دو نفر روانپزشك معاف دائم.
ب)درصور ت عدم استقرار خدمات غيررزمي
بند 8- اختلال رفتار (عدم تعادل عصبي و رواني )وكژخوئيها بطوري كه مغاير شئونات نظامي باشد همچنين انحرافات اخلاقي
و جنسي مانند ترانس سكسواليسم معاف دائم
بند 9-اختلالات كنترل تكانه معاف دائم.
تبصره :تيك ها (تكانه هاي)ضعيف و گذرا مثل پلك زدن و....معاف ازرزم..

 بيماريهاي جراحي مغز و اعصاب
ماده34: مشمولان مبتلا به بيماريهاي جراحي مغز واعصاب با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلا مي باشند از معافيت هاي
مندرج در هر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود.
بند 1- معايب ستون فقرات (مادرزادي يا اكتسابي)
الف) در موارد شديد يا اشكال عملي معاف دائم.
ب) در موارد خفيف خدمات غيررزمي.
بند2-اسپونديلوليزيس و اسپونديلوليستزيس معاف دائم.
بند3-انواع هرني ديسكال با علائم كلينيكي و راديولوژي عمل شده و عمل نشده معاف دائم.
(در موارد بيماران عمل شده انجام ميلوگرافي و يا
 MRI ستون فقرات كه در مراكز درماني دانشگاهي يا نظامي انجام شده باشد منضم به تاكيد راديوگرافي ضروري است)
بند4-تومورهاي استخواني خوش خيم ستون فقرات
الف) در صورتيكه از نظر حجم و موقعيت اختلال عملي ايجاد نمايد معاف دائم.
ب) بدون اختلال عملي خدمات غيررزمي.
بند5-انواع شكستگي‌هاي تازه و مهره‌ها(بدنه،تيغه،زوائد مفصلي) معاف دائم.
بند6- تغيير شكلهاي مادرزادي و واضح جمجه مانند هيدروسفالي، ميكروسفالي معاف دائم.
بند7-اختلالات عروقي مغز با و بدون علائم كلينيكي (مثل انوريسم و A.V.M) معاف دائم.
بند8-سابقه عمل جراحي روي مغز معاف دائم.
بند9-كمپرسونهاي نخاعي مانند تومورهاي استخواني مهره‌ها و يا سكل عفونتها و آراكنوئيديتها خواه به مرحله فلج
رسيده باشد يا نرسيده باشد معاف دائم.
بند10-هر نوع جسم خارجي در داخل جمجمه و كانال نخاعي معاف دائم.
بند11-دنده گردني
الف)با عوارض شديد معاف دائم.
ب)بدون عوارض خدمات غيررزمي
بند12-توراسيك اوت لت سندرم با تائيد كلينيكي و يا راديولوژي معاف دائم.
بند13-انواع خونريزيهاي سربر و مننژ
الف)با عارضه عصبي (ارگانيك يا غيرارگانيك)معاف دائم.
ب)بدون عارضه خدمات غيررزمي.
بند14-تروماهاي عصبي
الف)فلج اعصابي كه سبب اختلالات عملي و ناتوان كننده معاف دائم.
ب)صدمات عصبي حسي خدمات غيررزمي.

 بيماريهاي ريه و قفسه صدري
ماده 35: مشمولان مبتلاء به بيماريهاي ريه و قفسه صدري با توجه به نوع بيماري كه بدان مبتلاء مي‌باشند از معافيتهاي مندرج
 در هر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود.
بند1-تغيير شكل و نقص‌هاي مادرزادي حجاب حاجز (نبودن ديافراگم يا فلج حجاب حاجز) معافيت دائم.
بند2-تغيير شكل‌هاي مادرزادي قفسه صدري مانند سينه فرورفته (سينه قيفي شكل)، جناغ برجسته يا فقدان عضلات تنفسي:
الف) همراه با اختلال باليني واضح در عمل قلب يا ريه معاف دائم.
ب) بدون اختلال تنفسي و قلبي خدمات غيررزمي.
بند3-عدم تشكيل قسمتي از ريه(آژنزي ريه) و آپلازي كامل يا جزئي كه ايجاد اختلال در عمل تنفسي نموده باشد معاف دائم.
بند4-استنيت و استئوميليت دنده‌ها يا ترقوه يا جناح سينه يا كتف:
الف) در نوع مزمن (بيش از 6ماه) معاف دائم.
ب) در نوع حاد شش ماه معاف موقت.
ج) در نوع بهبود يافته خدمات غيررزمي.
بند5-شكستگي دنده‌ها يا جناغ يا كتف يا ترقوه كه موجب اختلال عمل تنفسي يا تغيير شكل شديد آنان شده باشد به شرط ثبوت
 در بيمارستانهاي نظامي يا دانشگاهي معاف دائم.
بند6-سيكاتريس سوختگي وسيع و يا سيكاتريس‌هاي اعمال جراحي كه ايجاد اختلال عملي تنفسي نمايد معاف دائم.
بند7-انواع پلورزيها:
الف) از نوع مزمن (بيش از 6ماه) معاف دائم.
ب) از نوع حاد شش‌ماه معاف موقت.
بند8- سابقه پنوموتوراكس خودبخودي:
الف) سابقه پنوموتوراكس خودبخودي (يك بار تاييد شده) معاف از رزم.
ب) سابقه پنوموتوراكس خودبخودي تكرار شونده (بيش از يكبار) معاف دائم.
بند9-ساركوئيدوز،فيبروز ريه،سندرم كارتاژنز معاف دائم.
بند10-تومورهاي حجاب حاجز و يا جنب اعم از خوش خيم و بدخيم معاف دائم.
بند11-بيماريهاي قارچي مزمن ريه معاف دائم.
بند12-پنوموكونيوزها معاف دائم.
بند13-آمفيزم ريه:
الف) بصورت منتشر معاف دائم.
ب) لوكاليزه خدمات غيررزمي.
بند14-كيستهاي مختلف ريه (هيداتيك،درموئيد) پلوروپري كارديال و كيستهاي هوايي بزرگ و متعدد معاف دائم.
بند15-آبسه ريوي و سكلهاي وسيع عفوني معاف دائم.
بند16-برونشكتازي:
الف) دو طرفه يا دو لب در يك ريه معاف دائم.
ب) يك لوب يك طرفه معاف از رزم.
بند17-برونشيت مزمن كه توليد عوارض باليني نموده باشد معاف دائم.
بند18-آسم به شرط ثبوت در بيمارستانهاي نظامي يا دانشگاهي.
الف) در موارد متوسط و شديد معاف دائم.
ب) در موارد خفيف خدمات غيررزمي.
بند19-تومورهاي برونش بطور كلي اعم از بدخيم يا خوش خيم معاف دائم.
بند20- اجسام خارجي ريه، برونش و مدياستن كه عارضه ريوي ايجاد كرده و باعث اختلال در فونكسيون ريه شده باشد
به شرط ثبوت در بيمارستانهاي نظامي يا دانشگاهي معاف دائم.
بند21-سابقه اعمال جراحي سينه اعم از برداشتن بيش از يك دنده و توراكوپلاستي ورزكسيون ريه و دكورتيكاسيون معاف دائم.
بند22-تنگي‌هاي تراشه برونشها كه ايجاد اختلالات عملي كرده باشد معاف دائم.
بند23-تومورهاي مدياستن،مدياستنيتهاي مزمن علائم فشار به مدياسيتن معاف دائم.

 بيماريهاي استخوان - اسكلت
 ماده 36: مشمولان مبتلاء به بيماريهاي استخوانها(اسكلت) با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلاء مي‌باشند از معافيتهاي مندرج
 در هر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود.
بند1-انحرافات ستون فقرات مادرزادي يا اكتسابي:
 الف) در اشكال شديد و ناتوان كننده معاف دائم.
(1) انحرافات جانبي مادرزادي و اكتسابي ستون فقرات (اسكوليوز بيش از 30 درجه معاف دائم)
(2) جبران نشده و يا منجر به تغيير شكل قفسه صدري شده باشد معاف دائم.
(3) كيفوز شديد بيش از 70درصد معاف دائم.
ب) در  اشكال خفيف (انحرافات جانبي مادرزادي و اكتسابي ستون فقرات كمتر از 20درجه) معاف از رزم.
بند2-اسپينابيفيدا اكولتا، ساكراليزاسيون، لومباريزاسيون خدمات غير رزمي.
بند3-هر گونه اعمال جراحي (استخواني) ستون فقرات معاف دائم.
بند4-شكستگي‌هاي قديمي حفره كوتيل (استابولوم) چنانچه با تغيير شكل حفره و يا عارضه ديگر مفصلي همراه باشد معاف دائم.
بند5-نكروز آواسكولار سر استخوان ران به هر علت-معاف دائم.
بند6-شكستگي‌هاي لگن:
الف) نوع مالگين معاف دائم.
ب) نوع Open Book معاف از رزم.
بند7-بيماري شوئرمان خدمات غيررزمي.
بند8-استئوميليت:
الف) از نوع حاد شش ماه معاف موقت.
ب) عفونتهاي سخت حاد و عفونتهايي كه عليرغم 6ماه درمان بهبود نيافته و منجر به تغيير شكل استخوان يا ترشح مكرر باشد معاف دائم.
بند9-تومورهاي استخواني خوش خيم.
الف) تومورهاي استخواني متعدد و يا با ايجاد اختلال مشهود در كار عضو معاف دائم.
ب) تومورهاي داخل استخواني منفرد بدون عارضه خدمات غيررزمي.
بند10-كيستهاي استخواني:
الف)كيستهاي بزرگ با خطر شكستگي يا به اندازه بيش از       قطر استخوان معاف دائم.
ب) كيستهاي كوچك و بدون عارضه خدمات غيررزمي.
بند11-شكستگي‌ها:
الف) شكستگي‌هاي استخوانهاي بلند كه منجر به نصب پيچ و پلاك و يا كونچر شده باشد و يا در گچ باشد چنانچه كمتر از شش‌ماه از عمل گذشته باشد،
شش‌ماه معاف موقت.
ب) شكستگي‌هاي جوش خورده‌اي كه با پيچ و پلاك، يا كونچر بوده و يا اختلال عملكرد ايجاد كرده باشد خدمات غيررزمي.
ج) شكستگي‌هايي كه پس از يكسال جوش نخورده باشد و مفصل كاذب ايجاد كرده باشد و يا در وضع نامناسب جوش خورده
 و اشكال عملي ايجاد نموده باشد معاف دائم.
بند12-قطع يا فقدان يكي از اندامها معاف دائم.
بند13-كوتاهي پا:
الف) كوتاهي بيش از 5/3  سانتي متر معاف دائم (به استناد اسكنوگرام)
ب) كوتاهي از 5/1 تا 5/3 سانتي متر خدمات غيررزمي.
بند14- سينوويال كندروماتوزيس مفاصل همراه با اختلال عملي معاف دائم.
بند15-آنكيلوز كليه مفاصل بزرگ (هانش،زانو،آرنج،شانه،مچ پا، مچ دست) معاف دائم.
بند16-محدوديت حركات مفاصل:
الف) در مورد مفاصل هانش، زانو و شانه معاف دائم.
ب) محدوديت حركات ساير مفاصل بزرگ در صورتي كه نيمي از حركات محدود شده باشد معاف دائم.
ج) در موارد خفيف تر همراه با اختلال عملكرد خدمات غيررزمي.
تبصره: در موارد مشكوك زير بيهوشي اندازه گيري شود.
بند17-دررفتگي مكرر و يا قديمي و مادرزادي مفاصل بزرگ (مستند به 2 راديوگرافي در حال دررفتگي در بيمارستانهاي ن.م و يا مورد وثوق)
عمل شده و نشده معاف دائم.
بند18-شلي ليگامانهاي زانو و مچ پا و در رفتگي عادتي مفاصل كه مانع تمرينات نظامي باشد خدمات غيررزمي.
بند19-سندرم ايسكميك ولكمن:
الف) در صورتيكه شديد و مانع خدمت باشد معاف دائم.
ب) در موارد خفيف خدمات غيررزمي.
بند20-فقدان كامل شست (از مفصل M.C.P ) و يا فقدان ارزش كاري آن در يك دست معاف دائم.
بند21-فقدان انگشتان دست:
الف) بيش از يك انگشت در يك دست معاف دائم.
ب) تا سه بند انگشت در يك دست خدمات غيررزمي.
توجه: در مورد انگشتان بصورت زير عمل شود كه هر انگشت كامل يك و هر‌‌‌‌بند محسوب شود يعني اگر بند اول چهار انگشت قطع شده باشد
بيش از يك انگشت محسوب و معاف دائم مي‌شود.
بند22-عوارضي كه مانع باز شدن و يا تا شدن انگشتان دست شود مانند سنداكتيلي و...
الف) در بيش از دو انگشت (مركب) معاف دائم.
تبصره: چنانچه يك انگشت قطع شده و انگشت ديگر همان دست بيش از 50% عملكرد خود را از دست داده باشد،معاف دائم.
ب) در دو انگشت (ساده) خدمات غيررزمي.
بند23-كوتاهي اندام فوقاني در مقايسه با يكديگر در صورتيكه بيش از 5سانتيمتر باشد معاف دائم.
بند24-سينوستوز استخوانهاي ساعد:
الف)در دو دست معاف دائم.
ب) در يك دست خدمات غيررزمي.
بند25-كوبيتوس واروس و والكوس:
الف) همراه با اختلال عملكرد يا ضايعه عصبي معاف دائم.
ب) بيش از 10 درجه انحراف خدمات غيررزمي.
بند26-كوكساپلانا و كوكساوارا،كوكساماكنا،كوكساوالكا معاف دائم.
بند27-پارگي منيسك زانو عمل شده يا نشده خدمات غيررزمي.
بند28-پارگي شديد و كامل رباطهاي جانبي و متقاطع زانو كه باعث ناپايداري مفصل گردد:
الف) در موارديكه چند رباط پاره شده باشد معاف دائم.
ب) در موارد پارگي رباط ACL و PCL همراه با پارگي منيسك معاف دائم.
ج) در افراد جراحي شده همراه با اختلال عملي معاف دائم.
د) در نوع منفرد خدمات غيررزمي.
ه) در افراد جراحي شده بدون اختلاف عملي معاف از رزم.
بند 29- ژنووالگوم،ژنووارم،ژنوركورواتوم
الف) در موارد شديد (فاصله بين دو قوزك يا دوكونديل بيش از 10 سانتي‌متر) معاف دائم.
ب) در موارد خفيف (فاصل بين دو قوزك يا دو كونديل كمتر از 10 سانتي‌متر) خدمات غيررزمي.
بند30- صافي كامل كف پا هر دو پا در انواع سخت (Rigid) و يا با تحدب شديد استخواني و يا با انحراف پاشنه پا معاف دائم.
بند 31- پارگي بهبود يافته تاندون آشيل معاف دائم.
بند 32- تغير شكل اكتسابي يا مادرزادي استخوانهاي تارس و متاتارس (هالوس والگوس شديد) خدمات غيررزمي.
بند 33- قطع انگشتان پا:
الف) قطع سه انگشت كامل از يك پا و يا قطع شست در هر دو پا معاف دائم.
ب) قطع شست در يك پا خدمات غيررزمي.
بند34- اكي‌نيسم معاف دائم.
بند 35- اوريب بودن مفصل مچ پا:
الف)در موارد شديد معاف دائم.
ب) در موارد خفيف خدمات غيرزمي.
بند36- از بين رفتن قسمتي از استخوانهاي كف پا يا هر نوع تغييرات استخواني ديگري كه مانع انجام تمرينات نظامي باشد
و يا در پوشيدن پوتين اشكال ايجاد نمايد معاف دائم.
بند37- بيماريهاي اسكلتي استخواني نظير
استئوژنس ايپرفكتا، آرتروكريبوزيس، سكلهاي شديد ناشي از CP، پوليو و انهدام كام پاشنه (نكروز استخوان تالوس) در انواع شديد معاف دائم.
بند38- استئوكوندريت ديسكانت زانو، هيپ و مچ پا معاف دائم.
بند 39- بيماريهاي جوش نخوردگي اسكافوئيد وكن باخ همراه با اختلال عملكرد معاف دائم

 بيماريهاي شكم و دستگاه گوارش و جراحي عمومي
 ماده 37- مشمولان مبتلاء به بيماريهاي شكم و دستگاه گوارش و رشته جراحي عمومي با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلاء
 مي‌باشند از معافيتهاي مندرج در هر بند به شرح زير استفاده مي‌كنند.
بند1- اعمال جراحي روي كبد، كيسه صفرا، مجاري صفراوي و پانكراس معاف دائم.
بند2- فيبروز و سيروز كبدي معاف دائم.
بند3-آسيت به هر علت معاف دائم.
بند4- كيست‌هاي دستگاه گوارش و طحال معاف دائم.
بند5- همانژيوم كبدي:
الف) بزرگتر از 40 ميلي‌ليتر معاف دائم.
ب) كوچكتر از 40 ميلي‌ليتر خدمات غيررزمي.
بند6- سنگ كيسه صفرا و مجاري صفراوي معاف دائم.
بند7- بيماريهاي مادرزادي و اكتسابي مجاري صفراوي معاف دائم.
بند8- پورتال هايپرتانسيون به هر علت معاف دائم.
بند9- هپاتيت‌هاي مزمن به هر علت معاف دائم.
بند10- بيماريهاي متابوليك كبدي معاف دائم.
بند11- بيماريهاي عروقي كبد معاف دائم.
بند12- پانكراتيت:
الف) حاد 6ماده معاف موقت.
ب) مزمن معاف دائم.
بند13- لب حلقوي پانكراس، سنگهاي پانكراس، كيستهاي پانكراس، فيستول پانكراس معاف دائم.
بند14- اسپلنكتومي يا فقدان مادرزادي طحال معاف دائم.
بند15- اسپلنومگالي قابل لمس معاف دائم.
بند16- تومورهاي خلف صفاقي معاف دائم.
بند17- فيستولهاي مقعدي فوق اسفنگتري و بين اسفنگتري معاف دائم.
بند18- فيستولهاي نافي ويپلونيدال در كليه موارد خدمات غيررزمي.
بند19- بواسپرهاي داخلي با درجه‌هاي «3 » و «4 » معاف دائم.
بند20- فتق‌هاي جدار شكم (داخلي و خارجي) و ديافراگماتيك.
الف) عمل نشده معاف دائم.
ب) عمل شده عود كرده معاف دائم.
ج) عمل شده بدون عارضه منع خدمتي ندارد.
بند21- مگاكولون با اختلالات عملي معاف دائم.
بند22- كليه بيماريهاي التهابي دستگاه گوارش (IBD) به ثبوت رسيده مانند كرون، كوليت اولسر و000 معاف دائم.
بند23- سندرمهاي سوء جذب (مانند بيماري سلياك، اسپروي تروپيكال، بيماري ويپل) وتلانژكتازي عروق روده معاف دائم.
بند24- تنگيهاي كولون و ركتوم و مقعد به هر علت معاف دائم.
بند25- كليه سندرمها پوليپوزير و انواع پوليپهاي همراه با عوارض معاف دائم.
بند26- پرولاپس ركتوم معاف دائم.
بند27- سيكاتريسهاي عمل جراحي روي شكم با اندازه بيش از 20 سانتي‌متر خدمات غيررزمي.
بند28- هر گونه عمل جراحي روي دستگاه گوارش كه توليد اختلالات گوارشي كرده باشد و منجر به برداشتن قسمتي
 از عضو (بجز آپانديس) شده باشد و يا آناستوموز شده و يا چسبندگي وسيع ايجاد كرده باشد معاف دائم.
بند29- بيماريهاي پيتيك مقاوم به درمان و يا همراه با عوارض (انسداد،سوراخ شدگي،خونريزي) معاف دائم.
بند30- ديورتيكولهاي مري،معده،اثني عشر و ديورتيكولوز عمل شده، عمل نشده معاف دائم.
بند31- آشالازي (عمل شده و نشده) معاف دائم.
بند32- بي اختياري مدفوع مادرزادي و اكتسابي معاف دائم.
بند33- پريتونيتهاي مزمن (از هر نوع و به هر علت كه باعث اختلال در كار احشاء شده باشد اعم از چركي،سلي،قارچي) معاف دائم.
بند34- سل دستگاه گوارش معاف دائم.
بند35- وجود اجسام خارجي داخل شكم:
الف) با عوارض معاف دائم.
ب) بدون عوارض خدمات غيررزمي.
بند36- تمام فلاپهاي پديگوله عضلاني،آزاد:
الف) اگر نقص عضو يا اختلال عملكرد ايجاد كرده باشد معاف دائم.
ب) ساير موارد بدون عارضه خدمات غيررزمي.
بند 37- ديورتيكول مكل:
الف) با عارضه معاف دائم.
ب) بدون عارضه خدمات غيررزمي.
بند38- هپاتومگالي شديد به هر علت معاف دائم.
بند39-آبسه‌هاي چركي و آميبي كبد معاف دائم.
بند40- خونريزيهاي مكرر دستگاه گوارش با علت ناشناخته معاف دائم.
بند41- بيماري كليگر نجار نوع 1 و 2، كلستاز دوبين جانسون و روتور معاف دائم.
بند42- بيماري ژيلبرت خدمات غيررزمي.
بند43- ازوفاژيتها:
الف) ازوفاژيت شديد كه منجر به اولسربارت شده يا ديسپلازي شديد (گزارش پاتولوژي) داده باشد معاف دائم.
ب) ازوفاژيت در مراحل يك تا چهار معاف از رزم.
بند44- فيستول وريدي شرياني اندام فوقاني و تحتاني مادرزادي ياتروماتيك
الف) همراه با اختلاف عملكرد معاف دائم.
ب) بدون اختلال شديد معاف از رزم.

 

بيماريهاي خون و انكولوژي - بدخيمي ها
ماده 38- مشمولان مبتلاء به بيماريهاي خون با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلاء هستند از معافيتهاي مندرج در
هر بند به شرح زير استفاده مي‌نمايند.
بند1- كم خوني‌هاي مگالوپلاستيك معاف دائم.
بند2-اختلالات ساختماني ارثي گلبول قرمز ( مانند ميكرواسفروسيتوزارثي، اولوسيتوزيز، اليپتوسيتوز) معاف دائم.
بند3- كم خوني‌هاي مزمن اكتسابي به علت بيماريهاي خوش خيم:
الف) در موارد هموگلوبين زير 10 معاف دائم.
ب) در موارد هموگلوبين مساوي و يا بيشتر از 10 خدمات غيررزمي.
بند4- پلي گلبولي اوليه (پلي سيتمي) و ترومبوسيتوز اوليه معاف دائم.
بند5- اختلالات كمي و كيفي پلاكتها و فاكتورهاي انعقادي (بيماريهاي خونريزي دهنده و هايپركوآگولانت) معاف دائم.
بند6- بدخيمي‌هاي خون و دستگاه لنفاوي بطور كلي معاف دائم.
بند7- اختلالات خوني ارثي و اكتسابي با منشا ايمونولوژيك معاف دائم.
بند8- اگرانولوسيتوز معاف دائم.
بند9- بيماريهاي هموگلوبينوپاتي ارثي با سطح هموگلوبين كمتر از 10 معاف دائم.
بند10- تالاسمي ماژور، تالاسمي اينترمديت و سندرمهاي سيكل سل معاف دائم.
بند11- هيپراسپلنيزيم معاف دائم.
بند12- بيماري فاويسم خدمات غيررزمي در نزديكي مراكز درماني.
بند13- آپلازي مغز استخوان به هر علت معاف دائم.
بند14- تومورهاي بدخيم از هر نوع و در هر عضو كه باشد ولو اينكه درمان شده باشد معاف دائم.
بند15- تومورهاي خوش خيم:
الف) چنانچه سبب اختلال مشهود در كار عضو يا بصورت عودكننده و يا با كراهت منظر همراه باشد معاف دائم.
ب) در غير موارد فوق به مبحث مربوطه رجوع شود.

 بيماريها دستگاه ادراري تناسلي 
 ماده 39: مشمولان مبتلاء به بيماريها دستگاه ادراري تناسلي با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلا مي‌باشند از معافيتهاي مندرج
در هر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود.
بند1- انسداد ادراري به دلايل عضوي يا عفوني يا فونكسيوني:
الف) در صورتيكه برطرف كردن انسداد امكان پذير باشد خدمات غيررزمي.
ب) در صورت عدم امكان برطرف كردن انسداد معاف دائم.
بند2- برگشت ادرار به حالبها:
الف) اگر دو طرفي يا يك طرفه شديد باشد معاف دائم.
ب) يك طرفه و خفيف خدمات غيررزمي.
بند3- بيماريهاي عفوني مزمن (سلي،ميكروبي،انگلي،قارچي) كليه، لنگچه،حالب،مثانه،بيضه‌ها،مجاري ادرار
 هر يك به تفكيك معاف دائم.
بند4- سنگهاي حالب،كليه،پروستات،مثانه و سنگهاي شاخ گوزني و نفروكلسيوز:
الف) در صورتيكه انسداد ايجاد كرده باشد معاف دائم.
ب) در صورت عدم ايجاد انسداد معاف از رزم.
بند5- سنگهاي حالب،كليه،مثانه عمل شده خدمات غيررزمي.
بند6-تومورهاي خوش خيم و بدخيم مجاري ادراري تناسلي معاف دائم.
بند7-بيماريهاي رتروپريتوان،فيبروزر رتروپريتوان، تومورهاي خوش خيم و بدخيم و كيست‌هاي رتروپريتوان معاف دائم.
بند8-بيماريهاي طبي كليه: سندروم نفروتيك، گلومر و لونفريت مزمن، پيلونفريت مزمن، بيماريهاي كلاژن كليه،
پروتئين اوري بيش از 300ميلي‌گرم و هماتوري اسانسيل و نارسايي مزمن كليه معاف دائم.
بند9-گلومرولونفريت و پيلونفريت حاد 6ماه معاف موقت.
بند10-هيدرونفروس و اتساع لگنچه معاف دائم.
بند11-نفركتومي يك طرفه، نفركتومي پارسيل ويپلاپلاستي معاف دائم.
بند12- كليه نعل اسبي-كليه اكتوپيك داخل لگن،اكتوپي يك طرفه(يعني هر دو كليه در يك طرف قرار گرفته باشند) معاف دائم.
بند13-پتوزكليه:
الف) درجه2 خدمات غيررزمي.
ب)درجه3معاف دائم.
بند14-هيپوپلازي و آپلازي و آژنزي كليه معاف دائم.
تبصره: هيپوپلازي يك طرفه و بدون علامت معاف از رزم.
بند15-كليه ميان اسفنجي معاف دائم.
بند16- فيستول سيستم اداري به دستگاه گوارش يا پوست معاف دائم.
بند17- نكروزكورتكس كليه:
الف) در صورتي كه منجر به نارسايي يا كم كاري كليه شده باشد معاف دائم.
ب) در ساير موارد خدمات غيررزمي.
بند18-پيوند كليه معاف دائم.
بند19- بيماريهاي عروقي كليه مثل: آنوريسم شريان كليوي، انفاركتوس كليه، ترومبوز وريد كليوي، فيستول شرياني وريدي،
 آنوريسم شرياني وريدي معاف دائم.
بند20-دوبليكاسيون حالب در صورتيكه بطور جداگانه تا مثانه ادامه داشته باشد معاف دائم.
بند21-مگااورتر خدمات غيررزمي.
بند22-هيدرواورتر معاف دائم.
بند23-اورتروسل يك طرفي يا دو طرفه خدمات غيررزمي.
بند24- مثانه نوروژنيك معاف دائم.
بند25- كاهش ظرفيت مثانه به دلايل اعمال جراحي قبلي پاسيتيت و يا راديوتراپي معاف دائم.
بند26- سيستكتوميتوتال و پارسيل معاف دائم.
بند27- تنگي كردن مثانه:
الف) بدون عارض خدمات غيررزمي.
ب) در صورتيكه عارضه داشته باشد بر حسب عارضه اظهار نظر شود.
بند 28- از بين رفتن قدرت انقباضي كردن مثانه كه منجر به بي‌اختياري ادرار شود معاف دائم.
بند29- هيپوسپادياز تنه آلت و ميان دو راه معاف دائم (هيپوسپادياز درجه يك مانع خدمتي ندارد)
بند30- ايسپادياز معاف دائم.
بند31- انواع فيستولهاي مجرا به تنه آلت، ركتوم و پرينه و اسكروتوم معاف دائم.
بند 32-بيماري بيروني:
الف) نوع شديد معاف دائم.
ب) نوع خفيف خدمات غيررزمي.
بند33- ديورتيكول مجرا معاف دائم.
بند34- تنگي شديد مجرا، انواع والوهاي مجراي خلفي، تومورهاي خوش خيم و بدخيم مجرا،
اورتريت‌هاي مزمن غيرقابل درمان معاف دائم.
بند35- بيماريهاي مقاربتي اگر در ناحيه انتهايي مجرا و آلت دفرماسيون ايجاد كرده يا به فيبروز و
يا تنگي مجرا منجر شود معاف دائم.
بند36- هيدروسل:
الف) نوع حجيم معاف دائم.
ب) ساير موارد خدمات غيررزمي.
بند37- واريكوسل:
الف) درجه 1 و2 خدمات غيررزمي.
ب) درجه 3 معاف دائم.
بند38- تورسيون حاد بيضه 6ماه معاف موقت.
بند 39- اكتوپي و يا فقدان بيضه:
الف) دو طرفه معاف دائم.
ب) يك طرفه خدمات غيررزمي.
بند 40- آتروفي شديد بيضه:
الف) دو طرفه معاف دائم.
ب) يك طرفه خدمات غيررزمي.
بند41- هماتوسل حاد 6ماه معاف موقت.
بند42- شكستگي آلت خدمات غيررزمي.
بند43- اپي‌ديديمكتومي:
الف) دو طرفه معاف دائم.
ب) يك طرفه خدمات غيررزمي.
بند44- فقدان آلت معاف دائم.
بند45- ترمبوقلبيت وريدهاي سطحي آلت 6ماه معاف موقت.
بند46- دو جنسي معاف دائم.
بند47- بي‌اختياري ادراري و شب ادراري به شرط ثبوت در بيمارستانهاي نيروهاي مسلح معاف دائم.
بند48-تغير مسير ادراري با عمل جراحي معاف دائم.
بند49- هيدروسل طناب منوي،ايپديديميت مزمن و كيست‌هاي طناب منوي خدمات غيررزمي.
.

 بيماريهاي فك و دهان و دندان
ماده 40- مشمولان مبتلاء به بيماري فك و دهان دندان با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلاء مي‌باشند از معافيت‌هاي مندرج
در هر بند به شرح زير استفاده مي‌نمايند.
بند1- ناهنجاريهاي استخواني فك و صورت كه موجب اختلال در عمل جويدن يا تكلم باشد معاف دائم.
بند2-آنگيلوز مفصل تامپورو مانديبولريك يك طرفي و دو طرفي به شرط ثبوت بوسيله راديوگرافي معاف دائم.
بند3- تومورهاي خوش خيم در صورتيكه از لحاظ حجم و موقعيت ايجاد اختلال در جويدن و يا در تكلم بنمايد معاف دائم.
بند4-كام شكاف دار همراه يا بدون لب شكري:
الف) عمل نشده معاف دائم.
ب) عمل شده با عارضه تنقسي يا تغذيه‌اي و يا اختلال تكلم شديد معاف دائم.
ج) عمل شده بدون عارضه خدمات غيررزمي.
بند5- استئوميليتهاي استخوانهاي فك كه بعد از درمان منجر به ناهنجاري مشهود استخوانهاي فك و صورت شوند،معاف دائم.
بند6- ناهنجاريهاي زبان مانند آنكيلوگلوسي،آتروفي و هيپرتروفي زبان، شكاف برداشتن و يا دو قطعه شدن زبان كه موجب
 اختلال در جويدن و تكلم و يا بلع شود معاف دائم.
بند7- از بين بردن دندانها بطوريكه در مجموع در دهان كمتر از 14 دندان وجود داشته باشد معاف دائم.
بند8- كليه تومورهاي بدخيم فك و دهان معاف دائم

  بيماريهاي چشم و عوارض بينايي
ماده 41: مشمولان مبتلاء به بيماريهاي چشم و عوارض بينايي با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلاء مي‌باشند از معافيتهاي مندرج
 در هر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود:
بند1- هيپرمتروپي با سايكلوپلژي كامل براي مشمولان عادي و ديپلم:
(هيپرمتروپي با سيكلوپلژي كامل كه در صورت همراه بودن با آستيگماتيسم، با علامت منفي منظور شود ولي محاسبه نگردد)
الف) هيپرتروپي از 5/2 تا 4 ديوپتر داخل هر يك از چشمها خدمات غيررزمي.
ب) مجموع ديوپتر هيپرمتروپي دو چشم از پنج تا هشت ديوپتر داخل خدمات غيررزمي.
ج) هيپرمتروپي بيش از چهار ديوپتري يك چشم تا پنج ديوپتر داخل خدمات غيررزمي.
د) هيپرتروپي بيش از پنج ديوپتري يك چشم معاف دائم.
ه) مجموع ديوپتر هيپرمتروپي هر دو چشم بيش از هشت ديوپتري معاف دائم.
بند2- هيپرمتروپي با سايكلوپلژي كامل در مشمولان بالاتر از ديپلم:
(هيپرمتروپي با سيكلوپلژي كامل كه در صورت همراه بودن با آستيگماتيسم، با علامت منفي منظور شود ولي محاسبه نگردد)
الف) هيپرمتروپي از 3تا5 ديوپتر داخل هر يك از چشمها خدمات غيررزمي.
ب) مجموع هيپرمتروپي دو چشم از شش تا 10 ديوپتر داخل خدمات رزمي.
ج) هيپرمتروپي بيش از ديوپتري يك چشم تا شش ديوپتر داخل خدمات غيررزمي.
د) هيپرمتروپي بيش از شش ديوپتري يك چشم معاف دائم.
ه) مجموع ديوپتر هيپرمتروپي هر دو چشم بيش از 10 ديوپتر معاف دائم.
بند3- ميوپي با سايكلوپلژي در مشمولان عادي و ديپلم:
(ميوپي با سيكلوپلژي كامل كه در صورت همراه بودن با آستيگماتيسم با علامت مثبت منظور شود ولي محاسبه نگردد)
الف) ميوپي از 5/2 تا 4 ديپوپتري داخل هر يك از چشمها خدمات غيررزمي.
ب) مجموع ديوپترميوپي از 5تا8 ديوپتر داخل هر دو چشم خدمات غيررزمي.
ج) ميوپي بيش از پنج ديوپتري يك چشم تا شش ديوپتر داخل خدمات غيررزمي.
د) ميوپي بيش از شش ديوپتري يك چشم معاف دائم.
ه) مجموع ديوپترميوپي بيش از هشت ديوپتري هر دو چشم معاف دائم.
بند4- ميوپي با سايكلوپلژي در مشمولان بالاتر از ديپلم:
(ميوپي با سيكلوپلژي كامل كه در صورت همراه بوده با آستيگماتيسم با علامت مثبت منظور شود ولي محاسبه نگردد)
الف) ميوپي از 3تا5 ديوپتر داخل هر يك از چشمها خدمات غيررزمي.
ب) مجموع ديوپترميوپي بين 6تا10 ديوپتر داخل هر دو چشم خدمات غيررزمي.
ج) ميوپي بيش از 6 ديوپتري يك چشم تا 7 ديوپتر داخل خدمات غيررزمي.
د) ميوپي بيش از 7 ديوپتري يك چشم معاف دائم.
ه) مجموع ديپوپترميوپي بيش از 10 ديوپتري هر دو چشم معاف دائم.
بند5- آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط با سايكلوپلژي كامل در مشمولان عادي و ديپلم:
(در آستيگماتيسم ساده، يا مركب يا مخلوط ميزان آستيگماتيسم بايستي بيشتر از اسفر باشد)
الف) آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط از 5/2 تا 4 ديوپتري داخل هر يك از چشمها خدمات غيررزمي.
ب) مجموع ديوپتر آستيگمات ساده، مركب يا مخلوط از 5تا8 ديوپتر داخل خدمات غيررزمي.
ج) آستيگماتيسم ساده يا مركب بيش از 5 ديوپتري تا 6 ديوپتري يك چشم خدمات غيررزمي.
د) آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط بيش ازشش ديوپتري يك چشم معاف دائم.
ه) چنانچه آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط هر دو چشم در مجموع بيش از هشت ديوپتر باشد معاف دائم.
بند6- آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط با سيكلوپلژي كامل در مشمولان بالاتر از ديپلم:
(در آستيگماتيسم ساده يا مركب ميزان آستيگماتيسم بايستي بيشتر از اسفر باشد)
الف) آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط از 3تا5 ديوپتري داخل هر يك از دو چشم خدمات غيررزمي.
ب)مجموع ديوپتر آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط هر دو چشم از 6تا10 ديوپتر داخل خدمات غيررزمي.
ج) آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط بيش از 6 ديوپتري تا 7 ديوپتر داخل يك چشم خدمات غيررزمي.
د) آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط بيش از هفت ديوپتري يك چشم معاف دائم.
ه) مجموع ديوپتر آستيگمات ساده، مركب يا مخلوط هر دو چشم بيش از 10 ديوپتر معاف دائم.
بند7- فقدان يك چشم يا آنكه يك چشم عملاً و يا در اثر بيماريهاي غير قابل علاج فاقد بينايي (عدم درك نور) باشد معاف دائم.
بند8- اورام ملتحمه فصلي شديد توام با عوارض قرنيه:
الف) در مشمولان عادي معاف دائم.
ب) در مشمولان ديپلم و بالاتر خدمات غيررزمي.
بند9- عوارض تراخمي ملتحمه و پلك از قبيل سيمبلفارون كزروزيس، آنتروپيون و اكتروپيون:
الف) در يك چشم خدمات غيررزمي.
ب) در دو چشم معاف دائم.
بند10- ناخنك پيشرفته كه تا مركز قرنيه پيشرفت نموده باشد و با چشم غيرمسلح ديده شود معاف دائم.
بند11- لك مركزي قرنيه:
الف) در صورتيكه وسيع باشد و مركز قرنيه را اشغال نموده باشد(لك وسيع در موضعي
كه بيش از 3ميليمتر مربع سطح قرنيه را پوشانيده باشد) معاف دائم.
ب) در موارد خفيف‌تر خدمات غيررزمي.
بند12- كراتيت‌هاي آنترستيسيل و ديستروفيهاي قرنيه يك يا دو چشم معاف دائم.
بند13- كلوبوم مادرزادي مردمك:
الف) همراه با گرفتاري شبكيه (رتين) معاف دائم.
ب) بدون گرفتاري شبكيه (رتين) خدمات غيررزمي.
بند14- ايريدوسيكليتهاي شديد و مزمن يك يا دو چشم كه توليد چسبندگيهاي وسيع نموده باشد معاف دائم.
بند15-اكلوزيون و سيكلوزيون كامل مردمك معاف دائم.
بند16- ايريدكتومي يا اريدودياليز وسيع حاصل از حوادث يا اعمال جراحي.
الف) در صورتيكه با كاهش ديد و عوارض قرنيه و عدسي توام باشد معاف دائم.
ب) در صورتيكه با كاهش ديد و عوارض توام نباشد خدمات غيررزمي.
بند17- كاتاراكت مادرزادي، ضربه‌اي، متابوليك و كاتاراكت عمل شده معاف دائم.
تبصره: كدورتهاي عدسي كه ايجاد اختلال ديد در رتينوسكوپي نمي‌نمايد خدمات غيررزمي.
بند18- كدورت وسيع زجاجيه به هر علت معاف دائم.
بند19- كوريورتينيت مركزي و يا منتشر مزمن يك يا دو چشم معاف دائم.
بند 20- رتينيت پيگمانترو رتينيتهاي غيرپيگمانتر
به شرط اثبات توسط ERG (كه در آن افت ولتاژ حداقل نصف ميزان طبيعي باشد) معاف دائم.
بند21- لوكساسيون كامل يا ناقص عدسي يا لنتيكيونوس و يا فقدان عدسي يك چشم معاف دائم.
بند22- انفاصل شبكيه عمل شده و يا عمل نشده به هر علت معاف دائم.
بند23- آمبولي شريان شاخه‌اي يا مركزي و يا ترومبوز وريد شاخه‌اي يا مركزي و يا هر نوع واسكوليت مزمن
 يك يا دو چشم معاف دائم.
بند24- بيماريهاي ناحيه ماكولا و عصب باصره از قبيل آتروفي، هيپوپلازي، سوختگي، سوراخ ماكولا
و يا خونريزيهاي ناحيه ماكولا و آتروفي عصب باصره معاف دائم.
بند25- ميكروفتالمي و بوفتالمي يك يا دو چشم معاف دائم.
بند26- اگزوفتالمي‌هاي تومورال يا پولساتيويك يا دو چشم معاف دائم.
بند27- فلج كامل يك يا چند عضله چشم در صورتيكه استقرار يافته و دائمي باشد معاف دائم.
بند28- لاكوفتالمي‌هاي مربوط به فلج عضلات پلكي معاف دائم.
بند29- افتادگي دائمي پلك (در هر يك از چشمها) در صورتيكه بيش از نصف مردمك چشم را پوشانيده باشد معاف دائم.
بند30- استرابيسم آمبليوپيك يك چشم و استرابيسم متناوب معاف دائم.
بند31- نيستاگموس دائمي و مشهود معاف دائم.
بند32- داگريوسيستيت مزمن و چركي معاف دائم.
بند33- گلوكوم مزمن و مطلق و گلوكوم حاد زاويه بسته با عارضه و گلوكوم‌هاي عمل شده يك چشم معاف دائم.
بند 34- اجسام خارجي داخل كره چشم معاف دائم.
بند 35-پيوند قرينه معاف دائم.
بند 36-كراتوكونوس با گزارش توپوگرافي بيمارستانهاي نظامي و دانشگاهي معاف دائم.
بند 37-تومورهاي خوش خيم به هرصورت خدمات غير رزمي(درصورت ايجاد طبق بند مربوطه رفتار شود)
بند 38-توموركاذب اوربيت درصورتيكه عود كننده ومقاوم به درمان باشد معاف دائم.
بند 39-آمبليوپي يك چشم يا دوچشم خدمات غيررزمي

 بيماريهاي گوش و حلق و بيني
ماده42: مشمولان مبتلاءبه بيماريهاي گوش و حلق و بيني با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلاءمي باشند از معافيت هاي مندرج
 درهر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود.
بند 1- كاهش شنوايي يكطرفه بطوري كه معدل آن در فركانس هاي چهارگانه(512-1024-2048-4096)بيش از 80دسي بل باشد معاف دائم.
بند 2-كاهش شنوايي يكطرفه اگر درفركانس هاي چهاررگانه بين 50تا 80دسي بل باشد خدمات غيررزمي.
بند 3-كاهش شنوايي هردو گوش بطوري كه معدل كاهش شنوايي در فركانس هاي چهارگانه دريك گوش
بالاي 25 دسي بل و درگوش ديگر بالاي 50 دسي بل باشد معاف دائم.
بند 4-كاهش شنوايي هردو گوش درفركانس هاي چهارگانه بين 25 تا 50 دسي بل خدمات غيررزمي .
بند 5- كري ولالي معاف دائم.
بند 6- فقدان كامل مادرزادي يا اكتسابي لاله گوش يكطرفه يا دو طرفه معاف دائم.
بند 7-آترزي يا انسداد مجراي گوش خارجي  درتمام طول مجرا يا قسمتي از آن معاف دائم.
بند 8- عفونت مزمن گوش مياني كه سبب ايجاد پوليپ يا ضايعه در ناحيه شراپنل و يااستثيت و كولستئاتوم نمايد يكطرفه يا دوطرفه معاف دائم.
بند 9- عمل جراحي راديكال ماستوئيدكتومي معاف دائم.
بند 10- عفونت مزمن گوش مياني با ترشح چركي و پارگي پرده تمپان درصورتي كه از نظر راديولوژي تراكم استخواني يا اسكلروز
ناشي از عكس العمل عفونت موجود باشد ويا همراه باكاهش شنوايي دوطرفه بيش از سي و پنج دسي بل درهر گوش باشد:
الف)درموارد دوطرفه معاف دائم.
ب)يكطرفه خدمات غيررزمي.
بند11- عفونت مزمن گوش مياني با ترشح چركي يك گوش كه با تراكم استخواني يااسكلروزناشي از عفونت
باشد درصورتي كه با پارگي پرده گوش سمت ديگر همراه باشد(حتي بدون وجود تراكم استخواني)معاف دائم.
بند 12- فلج عصب صورتي در اثر التهابات قديمي گوش باشكستگي استخوان روشه يا به علت عمل جراحي گوش معاف دائم.
بند 13- فلج كامل عصب صورتي مقاوم به درمان به هرعلتي (علل ناشناخته،بلز سندروم رامس هانت و غيره)كه حداقل شش ماه
 از شروع آن گذشته باشد معاف دائم .
بند 14-لابيرنتيت هاي چركي (باكتريال)كه همراه بانيستاكموس واضح و علائم پاراكينيك ثابت شده در بيمارستاهاي
نيروهاي مسلح باشد معاف دائم.
بند15- بيماري و سندروم درصورتي كه با آزمايشات پاراكلينيك در بيمارستانهاي نيروهاي مسلح تاييد شود معاف دائم.
بند 16- عوارض مادرزادي يا عفوني در بيني ، كام ، لب وحلق كه توليد اختلالات شديد نفسي ، صوتي، گوارشي نموده باشد
 و يا كراهت منظر ايجاد كرده باشد در صورتي كه قابل درمان نباشد معاف دائم.
بند 17- شكستگي هاي قديمي بيني همراه با اختلالات تنفسي شديد و ياتغيير شكل شديد ظاهري صورت كه نيار به
عمل جراحي زيبايي داشته باشد معاف دائم.
بند18- رينيت آتروفيك همراه با كروت متعفن (بيماري اوزن)معاف دائم.
بند19-آنژيوفيبروم نازوفارلگس معاف دائم.
بند20- سينوزيت ها توام (پان سينوزيت)مزمن معاف دائم.
بند21-پوليپوزبيني:
الف) درصورتي كه دوطرفه باشد معاف دائم.
ب)درصورت يكطرفه خدمات غيررزمي
بند22-تومورهاي ميكسد غده بنا گوشي و يا تحت فكي عمل شده ويا عمل نشده
 (به شرط ثبوت در بيمارستانهاي نيروهاي مسلح)معاف دائم.
بند23- لارنژيت‌هاي مزمن كه توليد اختلالات شديد و دائمي صوتي يا تنفسي نمايد معاف دائم.
بند24- بيماريهاي مادرزادي، عفوني، ضربه‌اي و يا تومورهاي حنجره كه توليد اختلالات شديد و دائمي نمايد معاف دائم.
بند25- تومورهاي گلوموس ژوگولر، آنژيومهاي وسيع در نقاط مختلف گوش و حلق و بيني، حفره و فضاي دهان، زبان، فكين،
 سينوسهاي صورت و منضمات اعضاي فوق معاف دائم.
بند26- فلج تارهاي صوتي دو طرفه و يا يك طرفه با بيش از شش ماه سابقه معاف دائم.

 بيماريهاي قلب و عروق
ماده 43- مشمولان مبتلاء به بيماريهاي قلب و عروق با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلاء هستند از معافيتهاي مندرج
در هر بند به شرح زير استفاده مي‌نمايند.
بند1- كليه عوارض عضوي دريچه‌اي قلب عمل شده و عمل نشده به شرط ثبوت در بيمارستانهاي نيروهاي مسلح
 يا دانشگاهي معاف دائم.
تبصره: پرولاپس دريچه‌اي كه منجر به نارسائي نشده باشد خدمات غيررزمي.
بند2- وجود هر گونه بيماري مادرزادي قلب اعم از عمل شده و نشده معاف دائم.
تبصره: دكستروكاردي و سيتوس انورتوس اگر با آنوماليهاي ديگر همراه نبوده و عارضه‌اي نداشته باشد منع خدمتي ندارد.
بند3- هر نوع بيماري عروق كرونر در هر درجه و حالتي كه باشد معاف دائم.
بند4- نارسايي مزمن قلب معاف دائم.
بند5- هر نوع بيماري مزمن پريكارد-آندوكارد-ميوكارد اعم از التهابي، تومورال،مادرزادي و اكتسابي معاف دائم.
بند6- بيماريهاي مادرزادي و يا اكتسابي،تومورال و التهابي آئورت و سرخرگهاي بزرگ، مانند
 كواركتاسيون، آنوريسم‌ها، آنژيومها و اتساع سرخرگهاي ريوي، كانال شرياني باز، تنگي شريان ريوي اصلي و فيستولهاي شرياني
 وريدي در مورد عمل شده يا نشده معاف دائم.
بند7- ازدياد فشار خون شرياني در صورتي كه فشار خون باز سيتوليك از 160 ميليمتر جيوه
 و يا دياستوليك از 100 ميليمتر جيوه بالاتر باشد(مقصود از فشار خون باز آنست كه لااقل بيمار 72 ساعت
 در بيمارستان بستري و فشار خون درساعات مختلف شب و روز ثبت گردد) معاف دائم.
تبصره: ازدياد فشار خون شرياني در صورتيكه فشار خون باز سيستوليك بين 160-140 ميليمتر جيوه و يا
دياستوليك بين 100-90 ميليمتر جيوه باشد خدمات غيررزمي.
بند8- ترومبوفلبيت‌ها:
الف) چنانچه عودكننده باشد معاف دائم.
ب) در موارد محدود خدمات غيررزمي.
بند9- واريس‌ها:
الف) شديد و يا همواره با عوارض معاف دائم.
ب) خفيف و متوسط خدمات غيررزمي.
بند10- تومورهاي عروق لنفاوي، لنف آدنوم و الفانتيازيس كه لااقل يكي از اندامها را فرا گرفته باشد معاف دائم.
بند11- اختلالات ريتم به صورت اكستراسيستولهاي فوق بطني به شرطي كه تعدادشان بيش از 10 ضربان در دقيقه
باشد (در صورت تداوم يا اثبات دربيمارستانهاي نيروهاي مسلح يا دانشگاهي) معاف دائم.
بند12- اختلالات ريتم به صورت اكستراسيستولهاي بطني كه تعدادشان بيش از هفت عدد در دقيقه و چند كانوني،
دو تا يا بيشتر پشت سرهم آمده باشد (بصورت R-on-T قرار گرفته باشد) معاف دائم.
بند 13- تاكي آريتمي‌هاي فوق بطني كه شامل تاكيكاردي دهليزي (بيش از 140 ضربان در دقيقه به شرطي كه پس از
سه ساعت استراحت بهبود نيابد)، فيبريلاسيون دهليزي، تاكيكارديهاي نودال يا جانكشنال و تاكيكارديهاي بطني در هر مورد معاف دائم.
بند14- اختلال هدايت داخل دهليزي، بلوك سينوس دهليزي، وقفه سينوس دهليزي و سندرم تاكيكاردي و براديكاردي،
سندرم(اس.اس.اس) براديكاردي سينوزال كمتر از 50 ضربان در دقيقه كه با فعاليت تعداد ضربان به حد لازم افزايش نيابد
(در مورد اخير به شرط ثبوت در بيمارستانهاي نيروهاي مسلح يا دانشگاهي) معاف دائم.
بند15- اختلالات هدايتي دهليزي بطني مانند سندرم
W.P.W و همچنين اختلالات هدايتي كه منجر به استفاده از پيش دائم يا موقت شود معاف دائم.
بند16- وجود يا سابقه بيماري تب روماتيسمي حاد (به شرط وجود كارديت) معاف دائم

 بيماريهاي روماتولوژي و بافت همبند
ماده 44: مشمولان مبتلاء به بيماريهاي روماتولوژي و بافت همبند با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلاء مي‌باشند
از معافيتهاي مندرج در هر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود.
بند1- آرتريتهاي عفوني حاد( استاف، بروسلوز، سالمونلا و ساير باكتريهاي ديگر با تاييد ميكروب شناسي)
الف) با تغيير شكل مفصلي و استخواني معاف دائم.
ب) بدون تغيير شكل 6ماه معاف موقت.
ج) در صورتيكه در حين خدمت ايجاد شده باشد معاف دائم.
بند2- آرتريتهاي عفوني مزمن معاف دائم.
بند3- آرتريتهاي التهابي:
الف) آرتريتهاي التهابي حاد: راكتيو، سندروم رايتر، تب روماتيسمي يكسال معاف موقت.
تبصره: در صورتيكه در حين خدمت بروز كرده باشد معاف دائم.
ب) آرتريتهاي التهابي تحت حاد و مزمن: ارتريت روماتوئيد، لوپوس اريتماتوز سيستميك، اسپونديليت انكلوزان،
 آرتريتها پسوزيازيسي، آرتريتهاي التهابي روده، بيماري ويپل، آرتريت راكتيو، سندروم رايتر، كلاژنوزها،
واسكوليتها، ساركوئيدوز اسپونديلو آرتروپاتي سرونگاتيو معاف دائم.
ج) هيدر آرتروز مزمن و مشهود معاف دائم.
بند4- واسكوليتها:
الف) واسكوليتهاي نكروزان: بيماري پان كلاسيك، پان ميكروسكوپيك، وگنر، تاكاياسو، بيماري بهجت معاف دائم.
ب) واسكوليتهاي ازدياد حساسيتي به همراه گرفتاري احشاء معاف دائم.
بند 5- كلاژنوزها، اسكلرو درمي‌ها، پلي‌ميوزيت‌ها، درماتوميوزيت معاف دائم.
بند 6- بيماريهاي متابوليك استخوان:
الف) استئوپروز (طبق تعريف بر اساس سنجش تراكم استخوان در صورتيكه توده استخواني در مقايسه با حداكثر توده استخواني
 بيش از S.D 5/2 كاهش يافته باشد) معاف دائم.
ب) استئوپني (طبق تعريف بر اساس سنجش تراكم استخوان در صورتيكه توده استخواني
در مقايسه با حداكثر توده استخواني بيش از S.D 5/2-1 كاهش يافته باشد) خدمات غيررزمي.
ج) استئومالاسي معاف دائم.
د) هيپرپاراتيروئيدي معاف دائم.
بند7- بيماريهاي كريستالي: نقرس، نقرس كاذب معاف دائم.
بند8- استئوآرتريت مفاصل بزرگ:
الف) در فرم شديد و ناتوان كننده معاف دائم.
ب) در فرم خفيف يكسال معاف موقت.
بند9- شانه منجمد، پارگي روتاتوركاف معاف دائم.
بند10- اليگونوروديستروفي RSDS معاف دائم.
بند11- آرتروپاتي نورولوژيك (مفصل شاركو) معاف دائم.
بند12- شبه تومورهاي مفاصل: سينوويت، ويلوندولر، استئوكندروماتوز در مفاصل بزرگ، همانژيوم معاف دائم.
بند13- استئونكروز مفاصل معاف دائم.
بند14- ستون فقرات
الف) اسپونديلوليسيت بروسلائي، استاف، سالمونلائي و سلي معاف دائم.
ب) انواع هرني ديسكال با علائم كلينيكي و راديولوژي معاف دائم.
بند15- بيماريهاي بافت همبند نظير استئوژنريس ايمپرنكتا- اهلردانلوس و هموسيتينوري معاف دائم

 بيماريهاي عفوني
ماده 45- مشمولان مبتلاء به بيماريهاي عفوني با توجه به نوع بيماري كه بدان مبتلاء مي‌باشند از معافيتهاي
مندرج در هر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود.
بند1- بيماران مبتلاء به هپاتيت مزمن(بيش از 6ماه) معاف دائم.
بند2- ناقلين
HBSAg چنانچه HBSAg و HBVDNA و HBEAg سرم آنها مثبت باشد معاف دائم.
بند3- كليه بيماران مبتلاء به هپاتيت حاد 6ماه معاف موقت.
بند4- بيماران مبتلاء به هپاتيت C با تائيد آزمايشگاههاي مورد تائيد مراكز درماني ن.م معاف دائم.
بند 5- سل:
الف) سل ريه فعال معاف دائم.
ب) ادنيت‌هاي سلي يك سال معاف موقت.
ج) سل احشاء
د) سل ريه بهبود يافته و ادنيتهاي سلي درمان شده خدمات غيررزمي.
بند6- جذام به هر شكل و در هر مرحله معاف دائم.
بند7- عوارض بيماريهاي عفوني مداوم (مانند سيفليس‌ها، مننژيت‌ها، استئوميليتها و...)
 كه اختلال غيرقابل برگشت ايجاد كرده باشد معاف دائم.
بند8- بيماران مبتلاء به نقص ايمني سلولي اكتسابي و حاملين ويروس HIV معاف دائم.

 بيماريهائي كه در آئين نامه پزشكي پيش بيني نشده اند
ماده 46: كليه بيماريهاي ناتوان‌كننده كه فرد مبتلاء به آن قادر به انجام خدمت اعم از رزمي و غيررزمي نبوده و
 در اين آئين نامه نيز پيش‌بيني نشده است به تشخيص شوراي پزشكي مديريت وظيفه عمومي و يا شوراي عالي پزشكي
نيروي مربوطه به شوراي عالي پزشكي ناجا معرفي و طبق نظر شوراي عالي پزشكي ناجا به آنان رفتار خواهد شد.
ماده 47: اين آئين نامه كه در اجراي تبصره يك ماده 39 قانون خدمت وظيفه عمومي در 48 ماده و يك پيوست (49 بندي)
در سال 1380 در ستاد كل نيروهاي مسلح بازنگري و در تاريخ به تصويب وزيران بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، كشور، دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح
رسيده است و از تاريخ ابلاغ بعنوان جايگزين آئين نامه مصوب سال 1375 قابل اجرا است.
وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح وزير كشور         وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
        دريابان علي شمخاني  سيدعبدالواحد موسوي لاري         سدكتر مسعود پزشكيان
پيوست
در راستاي اجراي ماده 23 فصل دوم آئين نامه معاينه و معافيت مشمولين در صورتيكه پدر مشمول داراي بيماري يا نقص عضوي بشرح
زير باشد از نظر شوراي پزشكي نياز به مراقبت و نگهداري دارد.
1. كليه بدخيمي‌هاي دستگاههاي بدن كه موجب ناتواني و از كارافتادگي فرد گردد و يا پيشرفته و مقاوم به درمان باشد و به تاييد مراجع ذيصلاح
 رسيده باشد.
2. تومورها و آدنوپاتيهاي مزمن و غير قابل درمان مدياستن همراه با علائم فشاري برمدياستن.
تبصره: در مورد سرطانهاي قابل درمان و محدود كه متاستاز نداده و عوارض نداشته باشد
اين قسمت مصداق ندارد.
3- جذام با تشخيص متخصص پوست و تائيد مراكز مبارزه با جذام در مرحله ايزوله شدن بيمار و تا زماني كه خطر واگير بيماري به ديگران وجود دارد و
به همين نحو در انواعي از بيماري كه پيشرفته بوده و عوارض شديد پوستي يا عصبي در شخص مبتلاء ايجاد كرده باشد.
4- سيفليس‌هاي عصبي يا قلبي عروقي شديد و يا سيفليس‌هاي استخواني كه ايجاد ضايعات انهدامي در استخوان يا مفاصال كرده باشد.
5- مبتلايان به سل فعال كه منجر به محدوديت و از كارافتادگي فرد گردد با تائيد مراكز تخصصي مربوطه.
6- آرتريتهاي مزمن توام با تغيير شكل در استخوانها و جمود در مفاصل و ستون فقرات بصورت پيشرفته كه مانع انجام فعاليتهاي روزمره شده باشد.
7- انواع نوروپاتي‌ها و ميوپاتي‌هاي اوليه و ثانوي در مراحل پيشرفته كه منجر به ناتواني و اختلال در ايستادن و حركت شده باشد.
8- فلج اندام فوقاني يا تحتاني بدن (همي‌پلژي،پارايلژي) كه موجب ناتواني در اعمال روزانه شخص شده باشد.
9- پاركينسون در مراحل پيشرفته با علائم باليني واضح و با تائيد متخصص بيماريهاي اعصاب.
10- مولتيپل اسكلروز در مرحله استقرار كامل.
11- انواع صرع مقاوم به درمان.
12- كليه ضايعات عروقي مغزي كه موجب ناتواني فرد گردد.
13- كليه بيماريها، تروماها و اعمال جراحي روي ستون فقرات كه منجر به اختلالات اسفنگتري و فقدان ارزش كاري يك اندام شده باشد.
14- هر گونه اعمال جراحي روي مغز در صورتيكه منجر به عوارض عصبي يا رواني شديد بعد از عمل شد ه باشد.
15- پسيكوزها و بيماريهاي رواني مزمن با سابقه معتبر بستري‌هاي متعدد در بيمارستانهاي رواني و يا تائيد متخصص بيماريهاي رواني.
16- نقص عقلاني و كندذهني با كسب نظر از متخصص مربوطه و مراكز توانبخشي كه ضريب
 هوشي به 30% و كمتر نقصان يافته باشد (ميزان كارايي شخص از نظر مراكز توانبخشي 30% باشد)
17- در مورد قطع يا ازكارافتادگي اندام فوقاني يا تحتاني به شرح زير رفتار شود.
الف) قطع يك پا از زانو به بالا و يا اينكه عملاً يك پاكارائي خود را از دست داده باشد.
ب)قطع هر دو پا از مفصل متاتار سوفلانجيال (MP)  به بالا.
ج) قطع يك دست از آرنج به بالا و يا اينكه يك دست عملاً كارائي خود را از دست داده باشد.
د) قطع هر دو دست از هر جا كه باشد.
18- بيماريهاي مزمن و انسداد شديد ريه همراه كاهش ظرفيت تنفسي ريه به ميزان 50% و بيشتر.
19- تغيير شكلهاي شديد مادرزادي جدار قفسه صدري كه موجب كاهش ظرفيت تنفسي به ميزان 15% و يا كمتر يا نارسائي قلب شده باشد.
20- سابقه اعمال جراحي ريه و قفسه صدري (توراكوپلاستي، رزكسيون ريه) كه منجر به كاهش ظرفيت تنفسي به ميزان 50% و يا كمتر شده باشد.
21- هيپرتيروئيدي شديد همراه با عوارض قلبي، عصبي، چشمي و لاغري مفرط و هيپرتيروئيدي پيشرفته با ايجاد عوارض.
22- ديابت شيرين مزمن مقاوم به درمان با عوارض چشمي،عصبي و كليوي پيشرفته.
23- آكرومگالي، ژيگانتيسم، كوشينگ، آديسون در هر مورد به شرطي كه پيشرفته بوده و عوارض جسمي يا رواني يا علائم باليني واضح
ايجاد كرده باشد به همراه سوابق معتبر پزشكي و با تائيد متخصص غدد مترشحه داخلي.
24- چاقي مفرط به قسمي كه وزن شخص 80% و يا بالاتر از وزن مطلوب =(2+100- طول قد) و يا BMI > 40 باشد.
25- بيماريهاي مزمن كبدي همراه با عوارض مربوطه (آسيت و...)
26- نارسائي مزمن كليه با علائم واضح باليني و پاراكلينيكي به تائيد متخصص نفرولوژي.
27- بيماريهاي التهابي مزمن روده (كرون، كوليت اولسرو) كه پاسخ به درمان طبي نداده و دچار عوارض گوارشي شده باشد.
28- هموفيلي‌هاي شديد كه نياز به مراقبت‌هاي ويژه دارند.
29- كولستومي‌هاي دائمي.
30- كليه اعمال جراحي در سرتاسر دستگاه ادراري كه منجر به تغيير مسير اداري بشود و انواع پيوندها
 نظير پيلوستومي، نفروستومي،اورتروستومي-جلدي،سيستوستومي.
31- فيستولهاي مثانه به ركتوم غيرقابل درمان.
32- برداشتن كامل مثانه.
33- برداشتن هر دو كليه و يا يك كليه بهمراه اختلال عملكرد در كليه مقابل.
34- پيوند كليه.
35- فقدان هر دو چشم و يا آنكه هر دو چشم عملاً فاقد بينائي باشد.
تبصره: به هر علتي كه ديد يك چشم به ميزان 100% و ديد چشم ديگر به ميزان 50% از بين رفته باشد
 و يا ديد هر دو چشم در مجموع به اندازه 50% ديد يك چشم باشد اين نوع مصداق دارد.
36- كري كامل هر دو گوش كه  با سمعك نيز ميزان كاهش شنوائي از 60 دسي بل مجموعاً در هر دو گوش بيشتر باشد.
37- كري و لالي توام با تاييد متخصص گوش،حلق و بيني.
38-بيماريهاي مادرزادي، اكتسابي، تومورال، يا التهابي (روماتيسمال) قلبي، آئورت و يا سرخرگهاي بزرگ ديگر
 مانند كواركتاسيون، آنوريسم‌ها، و يا اتساع سرخرگهاي ريوي،
 كانال آرتريل باز، تنگي شريان ريوي اصلي، فيستولهاي شرياني و ريوي در صورت عارضه دار بودن.
39- بيماري عروق كرونر(انفاركتوس ميوكارد و آنژين صدري) كه موجب درجاتي از نارسايي قلبي و از كارافتادگي فرد گردد با تشخيص مراكز تخصصي ن.م.
40- نارسائي پيشرفته قلب با علائم باليني واضح.
41- اعمال پيوند عروق كرونر و تعويض دريچه‌هاي قلب و گذاشتن پين ميكرهاي دائمي كه عليرغم انجام عمل درجاتي از نارسايي قلب وجود داشته باشد.
42- انواع آريتمي‌ها و بلوكهاي قلبي كه موجب نارسايي قلبي شده و امكان انجام فعاليت روزمره را از شخص بگيرد.
43- انواع كارديوميوپاتي‌ها.
44-افزايش اوليه يا ثانويه فشار خون شريان ريوي، توام با نارسايي قلبي به هر علت كه باشد (منظور از نارسايي
 قلبي قرارگرفتن شخص در كلاسهاي 3و4 تنگي نفس مي‌باشد)
45- اختلالات عروقي كه منجر به فلبيت و پري‌فلبيت همراه با ورم شديد و مزمن اندام گرديده و آندارتريت مسدود كننده.
46- كليه بيماريهاي ناتوان كننده و شديد پوستي كه به درمان مقاوم بوده و به تاييد متخصصين مربوطه رسيده باشد.
47- اسكار و كلوئيد ناشي از سوختگي‌ها كه موجب اختلال عملكرد اعضاء شده ويا بيش از 50% از سطح بدن را فرا گرفته باشد.
48- سندرم سوء جذب كه موجب كاشكسي شديد فرد گردد و پاسخ به درمان طبي نداده باشد.
49- ضعف شديد جسماني (كاشكسي) بعلل مختلف و نواقص و معايبي كه توان جسماني را به ميزاني كاهش داده باشد كه عملاً شخص مورد معاينه
بدون كمك ديگران در انجام حوايج و تكاليف و كارهاي روزمره ناتوان شده و نياز به مراقبت شخص ديگري داشته باشد

 
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۲۳ساعت   توسط رضا  | 

بلوط کوچکی که موسیقی دلخواهتان را پخش می‌کند

ازگوشه و كنار

بازار دیجیتال- یک محصول جالب و منحصر به فرد به بازار معرفی شده است که می‌تواند توجه هر خریداری را به خودش جلب کند. این محصول در واقع یک اسپیکر قابل حمل کوچک با طراحی کاملا متفاوت است.

طراحی این اسپیکر به شکل میوه بلوط بوده و بدنه‌ای از جنس چوب دارد. این دستگاه کاملا دست‌ساز بوده و به خاطر طراحی و قابلیت‌های جالبش می‌تواند توجه هر خریداری را به خودش جلب کند. این اسپیکر بلوطی به راحتی به دستگاه mp3 player شما متصل شده و موسیقی دلخواهتان را برایتان با کیفیت مناسب پخش می‌کند.
این محصول همچنین دارای قابلیت پخش رادیو FM هم بوده و قابل شارژ است. این اسپیکر در هر بار شارژ امکان پخش مداوم 5 ساعت موسیقی را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. این بلوط کوچک دارای یک پورت USB برای اتصال به کامپیوترهای شخصی و البته شارژ همزمان است.
با این همه، اما بهتر است بدانید که برای خرید این اسپیکر جالب و متفاوت باید چیزی در حدود 45 دلار هزینه کنید.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۲۱ساعت   توسط رضا  | 

Cowon معرفی کرده است PMP مبتنی بر HD برای علاقه‌مندان تماشای فیلم

بازار دیجیتال- شرکت کره‌ای Cowon به تازگی جدیدترین محصول خودش را به بازار انواع دستگاه‌های پخش موسیقی قابل حمل معرفی کرده است.

این محصول جدید در واقع یک دستگاه پخش چند رسانه‌ای قابل حمل یا PMP است که با مدل V5 روانه بازار شده است.V5 مبتنی بر تکنولوژی HD است و به همین دلیل هم برای کاربران و علاقه‌مندان به تماشای فیلم و ویدئو انتخاب مناسبی می‌تواند باشد. به این ترتیب این محصول جدید فیلم‌ها را با کیفیت و وضوح تصویر 1080×1920 پیکسل برای کاربرانش پخش می‌کند. این دستگاه مبتنی بر حافظه داخلی است و در نسخه‌های 16، 32 و 64 گیگابایتی طراحی و تولید شده است.
این PMP جدید قابلیت پخش صدا به صورت استریو را داشته و از پردازنده 500 مگاهرتزی هم بهره می‌برد. این دستگاه با سیستم‌عامل‌های ویندوز ME، 2000، XP، Vista و 7 هم سازگاری داشته و عکس‌هایی با فرمت‌های J،JPEG ، BMP، PNG TIF و RAW را نمایش می‌دهد.
فایل‌های ویدئویی با فرمت‌های A،AVI W،WMV، ASF، MKV، MPEG DAT، TS، TP، TRP، 3GP و DivX قابلیت اجرا در این دستگاه را داشته و فایل‌های موسیقی با فرمت‌های mp3، WMA، OGG، FLAC و APE هم در آن پخش می‌شوند.این دستگاه قابلیت اجرای موسیقی در پنج حالت مختلف را داشته و مجهز به یک نمایشگر LCD لمسی با اندازه 8/4 اینچ است که تصاویر را با وضوح 480×800 پیکسل برای کاربرانش به نمایش می‌گذارد.V5 در سه رنگ متنوع کرم، مشکی و بنفش طراحی شده و ابعاد بدنه آن برابر 7/15×82×128 میلیمتر است. این دستگاه با وزن 197 گرم هنوز به بازار عرضه نشده است و شرکت Cowon هم اطلاعات دقیقی درباره زمان و قیمت عرضه آن اعلام و منتشر نکرده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۲۱ساعت   توسط رضا  | 

معرفی سایت فانوس

بازاردیجیتال- اگر به دنبال سایتی می‌گردید که در خرید کالاهای کامپیوتری شما را راهنمایی کند، پیشنهاد می‌کنیم به سایت فانوس به آدرس www.fanooss.com سری بزنید.

سایت فانوس در جهت ارتقای سطح دانش کاربران در خصوص خرید وسایل دیجیتالی و با شعار «راهنمایی کاربران به سمت بهترین انتخاب» راه‌اندازی شده است. برای استفاده از مطالب سایت بهتر است از ستون سمت راست سایت استفاده کنید. در این بخش عناوینی چون کامپیوتر، نوت‌بوک، موبایل، تلویزیون، دوربین دیجیتال، پخش‌کننده‌های دیجیتالی، سیستم‌های پیشنهادی و.... دیده می‌شود. یکی از بخش های خواندنی و جالب این سایت بیشتر بدانیم است. در این قسمت می‌توانید اطلاعات جامعی در خصوص نمایشگرهای ال سی دی، شبکه‌های کامپیوتری، راهنمای خرید دوربین دیجیتال، تفاوت بین پردازنده‌ها، مودم و... به دست بیاورید.
باارزش‌ترین مطالب، محبوب‌ترین‌ها، اخبار، دعوت به همکاری، انجمن گفت‌وگو و... از دیگر بخش های این سایت است.

منبع: http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=214495

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۲۱ساعت   توسط رضا  | 

ارائه دو آمار متناقض: وزیر ارتباطات: 36 درصد معاون رییس جمهور: 11 درصد

در همايش توسعه كاربردهاي شبكه اختصاصي دولت که از روز گذشته با حضور مديران فناوري اطلاعات و ارتباطات سراسر كشور در سالن اجلاس سران در تهران آغاز شده است آمار متناقضی از میزان ضریب نفوذ اینترنت ارائه شد.

به گزارش ايسنا در این همایش محمدرضا ميرتاج‌الديني، معاون امور مجلس رييس‌جمهوری در خصوص پایین بودن ضریب نفوذ اینترنت در كشور گفت: «طي چند سال اخير به‌ويژه در دولت نهم و دهم اهتمام ويژه‌اي براي توسعه‌ فن‌آوري‌هاي ارتباطي و اطلاعاتي صورت گرفته و موفقيت‌هايي داشته‌ايم و در دستيابي به دانش فضايي، توليد و ارسال ماهواره و بهره‌برداري از توان علمي با منشاء داخلي و در عين تهديد و تحريم‌هاي خارجي گام‌هاي بزرگي برداشته شده، اما هنوز ضريب نفوذ اينترنت در كشور 11 درصد است كه طبق اعلام اتحاديه جهاني مخابرات 50 درصد كمتر از متوسط جهاني است.» اما در ادامه این سخنان رضا تقی‌پور، وزیر وزارت ارتباطات آمار ارائه شده توسط میرتاج‌الدینی را که به نقل از اتحاديه جهاني مخابرات بود به نوعی اشتباه خواند و اعلام کرد که ضريب نفوذ اينترنت در كشور ما 9/34 درصد است كه البته ما روي شاخص‌ها و تعيين آنها بحث داريم و اهداف مختلفي روي اين شاخص‌ها وجود دارد. تقی‌پور در حالی آمار ارائه شده توسط اتحادیه جهانی مخابرات را اشتباه و آن را 9/34 درصد اعلام می­کند که آمار ارائه شده توسط itu از طریق اطلاعات وزارت ارتباطات به دست می­آید.در ادامه این همایش نیز از کاستی‌های موجود در حوزه تجارت الکترونیک صحبت شد که میرتاج‌الدینی در این خصوص اظهار کرد که بنا به گزارش مسوولان امر در فن‌آوري اطلاعات، ما از حيث زيرساخت تنها 18 ماه نسبت به متوسط جهاني عقب هستيم، ولي از نظر كاربردي كردن اين بستر فاصله زيادي با ساير كشورهاي جهان داريم. وي تاكيد كرد: قانون تجارت الكترونيك مصوب 24 دي‌ماه سال 82 مجلس شوراي اسلامي، قانون جرايم رايانه‌‌اي مصوب پنجم خردادماه سال 88 مجلس شوراي اسلامي، قانون وظايف و اختيارات وزارت ICT مصوب 19 آذرماه سال 82 و قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات در سال 88 است و قوانين ديگري نيز در اين زمينه وجود دارد.او تصريح كرد: ما از نظر شكاف ديجيتالي در معرض تهديد هستيم و از حيث آموزش و تربيت نيروي انساني متخصصان نيازمند حركتي پرشتاب هستيم. وي اظهار كرد: براساس بررسي‌هاي صورت گرفته از بنگاه‌هاي سازمان‌هاي اصلي دولتي به لحاظ مراحل ارائه‌ خدمات وب‌ محور 4/16 درصد، 3/47 درصد در مرحله انتشار اطلاعات، 45/25 درصد در مرحله تعاملي،4 درصد در مرحله تراكنش و 4 درصد در مرحله تراكنش كامل قرار دارند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۱۷ساعت   توسط رضا  | 

سونی در فراخوانی از کاربران بیش از نیم میلیون لپ‌تاپ مدل «وایو» خواسته است که این دستگاه‌ها را به ای

باز هم انتشار شايعه در مورد لپ‌تاپ‌هاي سوني

بازار ديجيتال- طي روزهاي اخير اخباري مبني بر اينكه شرکت ژاپنی سونی در فراخوانی از کاربران بیش از نیم میلیون لپ‌تاپ مدل «وایو» خواسته است که این دستگاه‌ها را به دلیل گرم شدن بیش از حد باتری به این شرکت بازگردانند، منتشر شد.

در اين گزارش علت این بازگردانی، عملکرد بد سیستم داخلی تنظیم‌کننده دما مطرح شده است. از آنجا كه در بازار داخلي نيز نمونه‌هايي از لپ‌تاپ‌هايي كه جزو سري‌هاي
C ,F هستند موجودند، گفت‌وگوي كوتاهي با خلج، يكي از مقامات آگاه شركت ايران رهجو داشتيم كه مي‌خوانيد:
چندي پيش فراخواني از سوي شركت سوني در رابطه با جمع‌آوري لپ‌تاپ‌هاي سري c و f منتشر شد. آيا شما براي جمع‌آوري اين لپ‌تاپ‌ها برنامه‌اي داريد؟
خير. ما اين موضوع را تكذيب مي‌كنيم.
يعني اصلا اين لپ‌تاپ‌ها مشكلي ندارند؟
مشكل اين لپ‌تاپ‌ها، يك ايراد نرم‌افزاري است كه با مراجعه به سايت سوني از طريق اينترنت مشكل رفع مي‌شود.
پس اين لپ‌تاپ‌ها براي رفع عيب باز پس گرفته نمي‌شوند؟
اصلا ايراد اين لپ‌تاپ‌ها در حدي نيست كه ما بخواهيم اين لپ‌تاپ‌ها را براي تعمير و رفع عيب دريافت كنيم. گزارش‌دهندگان اين خبر ماجرا را خيلي بزرگ كرده‌اند.
يعني خبر دروغ منتشر كرده‌اند؟
ماجرا آن طورها كه آنها وانمود كرده‌اند، نبوده است و ما در حال پيگيري اين موضوع هستيم.

منبع: http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=214160

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۱۷ساعت   توسط رضا  | 

نگاهی به فیلم دشمن ملت

نگاهی به فیلم دشمن ملت

فیلم دشمن ملت

پخش فیلم‌های تكراری «سینما پنج» ادامه می‌یابد؟!

به انگیزه‌ی پخش مجدد فیلم «دشمن ملت»

برنامه «سینما پنج» كه چند ماهی است فیلم‌های تكراری را برای مخاطبان خود پخش می‌كند، یكشنبه این هفته سینمایی «دشمن ملت» را به روی آنتن می‌برد؛این فیلم سیاسی در اسفند ماه سال گذشته نیز از شبكه تهران پخش شده بود.

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، فیلم سینمایی «دشمن ملت» ( Enemy of state) به کارگردانی تونی اسکات در سال 1998ساخته شده است. این فیلم محصول کشور آمریکا است كه در مدت زمان 132 دقیقه و حتی بیشتر (140 دقیقه) در سینماهای جهان به روی پرده رفته است.

** داستان فیلم

فیلمنامه «دشمن ملت» را دیوید ماركونی در ژانر درام، اكشن و دلهره به نگارش درآورده است. فیلم درباره یک شبکه جاسوسی به نام «اشلون» است که در سال 1947 توسط آمریکا و انگلیس ساخته شده است و می‌تواند تمام مکالمات تلفنی افراد را کنترل و در حریم خصوصی آن‌ها وارد شود؛ در این فیلم نشان داده می‌شود كه چگونه سازمان امنیت آمریکا، استفاده خود را در زمان جنگ سرد از این شبکه می‌برد.

فیلم سینمایی دشمن ملت 13 آبان ساعت 22:30 در قالب سینما پنج از شبکه تهران پخش می‌شود.

** درباره فیلم

«دشمن ملت» اثری سیاسی است كه به دلیل واضح بودن داستان فیلم و عدم به كاربردن دیالوگ بیش از حد، تماشای آن برای مخاطب عام نیز جذاب خواهد بود.

سازندگان فیلم، شعار «این دیگر سوءظن نیست، اگر آنان واقعاً در تعقیب تو باشند» را برای «دشمن ملت» انتخاب كرده‌اند كه خود مصداقی برای دلهره‌آور بودن این اثر است.

ساخته تونی اسكات در زمره‌ی آثاری قرار می‌گیرد كه در ایجاد تعلیق بسیار موفق عمل می‌كنند؛ تماشاگر «دشمن ملت» در تمام مدت در شك و تردید قرار دارد و نسبت به همه شخصیت‌های فیلم بدبین است.

قصه سینمایی «دشمن ملت» زاییده تخیل نویسنده و كارگردان فیلم است و در پاره‌ای موارد حتی واقعیت در آن تحریف شده است. بر این اساس اكران «دشمن ملت» بسیاری را در آن زمان نگران كرد و دولت برای برطرف ساختن برخی شبهات تلاش بسیاری به خرج داد.

** اكران در سینماها و حضور در جشنواره‌های جهانی

سینمایی «دشمن ملت» در جشنواره فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی (بی.ام.آی) شركت كرد و دو جایزه را از این جشنواره دریافت كرد. این فیلم در جایزه فیلم «بلك باستر» نیز شركت داده شد و جایزه بهترین بازی در یك فیلم اكشن را به خود اختصاص داد. جوایز فیلم «باگی» و «پرده طلایی» آلمان، انجمن فیلم‌های سیاسی آمریكا و جایزه فیلم منتخب نوجوانان از دیگر رویدادهای هنری است كه «دشمن ملت» در آن‌ها حضوری موفق داشته است.

این فیلم با بودجه‌ای 90 میلیون دلاری ساخته شد و برای نخستین بار 20 نوامبر 1998 در سینماهای آمریكا اكران شد.

** درباره كارگردان فیلم

تونى اسكات یكى از كارگردانان مجرب سینما و تلویزیون آمریكا است كه در زمینه بازیگرى، فیلمنامه‌نویسى و تهیه‌كنندگى نیز از تجارب فراوانی برخوردار است. او فیلم‌هاى سینمایى بسیارى را در كارنامه كارگردانى خویش ثبت كرده كه از آن جمله مى‌توان به «شیطان را بكوب»، «مردى در آتش»، «دومینو» و چندین مجموعه تلویزیونى از جمله «شمشیرها» و «پناهگاه» اشاره كرد.

اسكات 21 ژوئن 1944 در انگلیس متولد شد. او در سال 1969 نخستین فیلمش با نام «خاطرات دوست‌داشتنی» را كارگردانی كرد و پس از آن 24 فیلم دیگر را ساخت كه «دشمن ملت» دوازدهمین فیلم وی محسوب می‌شود.

تونی اسكات دارنده نخستین جایزه تلویزیونی «امی» است و به جز این جایزه، دو جایزه دیگر را هم دریافت كرده و 5 بار هم نامزد دریافت جایزه شده است.

** بازیگران فیلم

ویل اسمیت، جین هاكمن، جان ویت، لیزا بونه، رجینا كینگ، استوارت ویلسون و لورن دین از جمله بازیگران این فیلم هستند.

** پخش از تلویزیون

سینمایی «دشمن ملت» یكشنبه (13 آبان ماه) ساعت 22 از شبكه تهران پخش شد ؛ تكرار این فیلم پنجشنبه ساعت 3 بامداد خواهد بود.

منبع : ایسنا

به نقل از:

http://www.tebyan.net/Literature_Art/Cinema/WorldCinema/movieReview/2007/11/6/53085.html

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۱۳ساعت   توسط رضا  | 

می خواهیم شبکه ی ماهواره ای حوزه را ببینیم

در پی راه اندازی شبکه ی ماهواره ای "ولایت" که خبرش را در ۳ پست قبلی دادم بنده استفتاء زیر را به سایت آیت الله مکارم شیرازی فرستادم.به محض در یافت جوابُجواب آن را هم می گذارم!

با سلام و خسته نباشید
بنده قصد استفاده از شبکه ی ماهواره ای ولایت را به عنوان تنها شبکه ای که مستقیماً زیر نظر حوزه و از طرف حوزه فعالیت می کند را دارم.برای این منظور مجبور به خرید ماهواره هستم.حکم این خرید چیست؟
مسلما با خرید ماهواره به طور هم زمان قصد استفاده ی مفید با رعایت نکات شرعی از سایر شبکه های دینی،علمی و خبری را دارم.

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۹/۰۴/۱۲ساعت   توسط رضا  | 

استفتائات آیت الله مکارم شیرازی راجع به ماهواره و صیغه موقت

1- استفاده از ماهواره
 نظر شما درباره ماهواره و استفاده از آن چيست؟
 با توجه به اينكه برنامه هاي ماهواره غالباً برنامه هاي فاسد يا آميخته با فساد است استفاده از آن جائز نيست.
2- استفاده از ماهواره برای امور درسی
 سؤال من در مورد استفاده مطلوب (و نه غير شرعي) از ماهواره است از آنجا كه بنا به نياز شغلي ام ناچارم زبان خارجه ياد بگيرم و اكنون مشغول فراگيري دو زبان انگليسي و فرانسوي ميباشم و از آنجا كه اساتيد اين زبان ها سفارش به ديدن برنامه هایی با گويش هاي اصلي مي كنند چنانچه سعي كنم از برنامه هاي مفيد و غير فساد انگيز آنان استفاده كنم آيا مجاز به استفاده از ماهواره هستم؟ با تشكر و التماس دعا
 چنين استفاده هايي اشكال ندارد ولي وجود ماهواره در هر خانه بيقين منشأ مفاسدي مي شود و به همين دليل اشكال شرعي دارد چه بهتر كه از راديوهايي استفاده كنيد كه همان دروس را به زبانهاي اصلي ارائه مي دهد.
3- استفاده از برنامه های مفید ماهواره
 استفاده افراد از برنامه هاى ماهواره اى چگونه است، با اين كه بعضى برنامه هاى خوب نيز دارد؟
 استفاده از اين برنامه ها جايز نيست و برنامه هاى ظاهراً خوب يا بى ضرر آن وسيله اى است براى سوق دادن به برنامه هاى فاسد، بنابر اين نبايد مسلمانان از حيله هاى دشمنان اسلام براى نشر فساد در ميان مسلمين غافل باشند.
4- استفاده کودکان از ماهواره
 آيا استفاده كودكان از برنامه هاى ماهواره اى مجوّز تهيّه و نصب آنتن و استفاده از آن مى باشد؟
 فرقى در ميان كودكان و بزرگسالان نيست و خطر آن براى هر دو مسلّم است.
5- استفاده علمی پزشکان از ماهواره
 اينجانب پزشك هستم. آيا مى توانم براى دستيابى به جديدترين دستاوردهاى علمى پزشكى از ماهواره استفاده كنم؟
 در صورتى كه مطمئن باشيد در منزل شما كسى از آن سوء استفاده نمى كند مانعى ندارد.
6- خرید و فروش و نصب آنتن ماهواره
 خريد و نصب آنتن هاى ماهواره اى در منازل چه حكمى دارد؟
 آوردن اين گونه وسايل در منازل كه غالباً موجب فساد است جايز نيست و خريد و فروش آن حرام است.
7- دلیل حرمت تماشای فیلم های غیر اخلاقی
 آيا نگاه به فيلم س ک س حرام است؟ و اينکه اين حکم از چه آيه يا حديثي استخراج مي شود؟
 آری، نگاه به فیلم های مبتذل و مفسده دار حرام است. این کار نوعی اشاعه فحشاء است که در قرآن از آن نهی شده است.
منبع:سایت آیت الله مکارم شیرازیُبخش  استفتائات
 
1- خواندن صيغه عقد موقت
اين جانب جواني هستم 21 ساله که در حال حاضر با شرايطي که دارم نمتوانم ازدواج کنم وبا شرايطي هم که در جامعه امروز است کنترل کردن شهوات براي اين جانب سخت شده است البته با توجه به اينکه گفته شده براي جلوگيري از اين مسئله شرايطي که گفته شده است مانند گرفتن روزه وغيره ..... را هم انجام داده ام ولي با شرايطي که دارم اين مسئله خيلي سخت شده بعضي از دوستان مذهبي مسئله صيغه را براي من مطرح کرده اند مي خواستم سئوال کنم که من مي توانم با توجه به مسائل اسلام اين کار را انجام دهم وآيا خواندن صيغه عقد موقت به توسط خودم درست است البته به زبان فارسي وصحيح آن
عقد موقت براي شما اشكالي ندارد و مي توانيد صيغه را از روي رساله بخوانيد (ولي ازدواج موقت دختر باكره بدون اذن پدر جايز نيست).
2- نحوه متعه زنان اهل کتاب
در صورت جايز بودن متعه اهل كتاب در كشورهاى غربى آيا بايد صيغه عقد به زبان عربى خوانده شود يا همان توافق بين 2 نفر بر سر زمان و مهريّه (در قالب هديه) كفايت مى كند ؟
در صورتى كه آشنا به عربى نباشد به هر زبانى جايز است ولى بايد به آنها تفهيم گردد كه عقد ازدواج در اسلام دو نوع است كه يك نوع آن عقد موقّت است كه در برابر آن هديه اى پرداخت مى شود.
3- عدم لزوم تقدم ایجاب بر قبول در عقد
آيا در عقد نكاح، تقدّم ايجاب بر قبول لازم است؟
لازم نيست; ولى بهتر است ايجاب مقدّم شود.
4- اجرای صیغه عقد نکاح توسط روحانی سنی
اگر روحانى سُنّى عقد نكاح پسر يا دختر شيعه را بخواند، حكمش چيست؟
در صورتى كه شرايط معتبره نزد شيعه در آن رعايت شود اشكالى ندارد.
5- تقدم زوج یا زوجه در اجرای صیغه عقد
در اجراى صيغه عقد دائم، زوج بايد مقدّم شود، يا زوجه؟
تفاوتى نمى كند; ولى تقدّم زوجه بهتر است.
6- نحوه متعه زنان اهل کتاب
در صورت جايز بودن متعه اهل كتاب در كشورهاى غربى آيا بايد صيغه عقد به زبان عربى خوانده شود يا همان توافق بين 2 نفر بر سر زمان و مهريّه (در قالب هديه) كفايت مى كند ؟
در صورتى كه آشنا به عربى نباشد به هر زبانى جايز است ولى بايد به آنها تفهيم گردد كه عقد ازدواج در اسلام دو نوع است كه يك نوع آن عقد موقّت است كه در برابر آن هديه اى پرداخت مى شود.
7- عدم تصریح به نام واقعی در زمان اجرای صیغه
آیا در هنگام خواندن صیغه اگه فامیلی واقعی را نگوییم، این امر صیغه را باطل میکند؟
باید فامیلی واقعی گفته شود یا اگر کسی به نام دیگری مشهور است آن نام ذکر شود و یا به صورتی اشاره شود که طرفین مشخص گردند.
8- به زبان آوردن خطبه عقد دائم یا موقت
آيا براي عقد موقت يا دايم به زبان آوردن خطبه واجب است؟ آيا بدون به زبان آوردن خطبه، عقد باطل می باشد؟
آری، باید صیغه عقد تلفظ شود.
منبع:http://www.makaremshirazi.org/persian/estefta/?it=646&mit=
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۰۹ساعت   توسط رضا  | 

برخی از استفتاءات آیت الله مکارم شیرازی

باطل کردن روزه با فعل حرام بدون اطلاع از کفاره [مواردى كه قضا و كفاره واجب است]
 فردى به دليل عدم اطّلاع از كفّاره، روزه خود را با جنابت از حرام باطل كرده است. وظيفه اين دو فرد چيست؟
 علاوه بر قضا ، كفّاره جمع (بنابر احتياط واجب) مى‏پردازد، چون علم به بطلان داشته هر چند علم به كفّاره نداشته و علم به كفّاره شرط نيست.
 
اهميت مسجد جمکران [امام زمان(عج)]
 نظر معظم له در مورد اسناد مسجد مقدّس جمكران چيست؟
 اوّلاً در كتابهاى معروف و معتبر نوشته شده آنچه توسط حضرت ، به حسن بن مثله جمكرانى دستور داده شده در خواب نبوده، بلكه در بيدارى بوده است. و ثانياً بزرگان علماى پيشين تا جايى كه اطّلاع داريم، مانند آيات عظام مرحوم بروجردى و حائرى مؤسس حوزه علميه قم و بسيارى ديگر، به اين مسجد اهميّت فوق‏العاده مى‏دادند (شرح بيشتر در كتاب مفاتيح نوين آمده است).
تذكّر: توجّه داشته باشيد عباداتى كه در جمكران انجام مى‏شود از اعمالى كه انجام آن در بسيارى از حرمهاى مقدسه توصيه شده، مهمتر است؛ زيرا مسجد مقدس جمكران هر چند زيارت‏نامه ندارد، ولى دو نماز دارد (نماز تحيّت و نماز امام زمان عليه‏السلام) كه در آن حقيقت توحيد (اياك نعبد واياك نستعين) يكصد مرتبه تكرار مى‏شود و يكصد مرتبه صلوات و تسبيحات حضرت زهرا (عليها السلام) نيز گفته مى‏شود، علاوه بر اين كه اين مكان مسجد نيز مى‏باشد.
 
عدم مشروعيت چاه جمکران [امام زمان(عج)]
 آيا چاه جمكران و اعمال آن مشروعيت دارد؟
 اين چاه و اعمال آن صحّتى ندارد.
 
نگاه عمدي به دستان مردان [نگاه]
 من شنيدم كه نگاه كردن به دستان آقاياني كه بلوز آستين كوتاه مي پوشند حرام است حتي اگر سهوا و بدون غرض باشد آيا اين درست است؟
 احتياط آن است كه نگاه عمدي نكنيد ولي نگاه بدون اختيار اشكالي ندارد.
 
صيغه نمودن براي جلوگيري از گناه در جوانان [احكام عقد موقت]
 من جواني هستم 17 ساله كه نيروي شهوتم بسيار زياد است و مرا به گناه انداخته است.حال از شما بزرگ مرد سوال داشتم كه آيا صيغه ي زني براي خودم مفيد است؟
 چنانچه از عوامل تحريك (نظير فيلمها و مجلات و كتابها و نشريات فاسد و دوستان ناباب و مجالس آلوده و حتي غذا و مناظر محرك) اجتناب ورزيد و هر روز به صورت مرتب مقداري ورزش كنيد، و خود را به خدا بسپاريد ان شاء الله موفق به كنترل خود خواهيد شد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۰۹ساعت   توسط رضا  | 

تحت اشراف و با سخنان حضرت آیت‌الله العظمي مکارم شیرازی(مد ظله) شبکه ماهواره ای «ولایت» آغاز بکار کر

شبکه جهانی «ولایت» به صورت علمی و منطقی معارف اهل بیت(ع) و دین را برای تمامی بییندگان در سراسر جهان بیان می کند و تنها بر اساس تعلیمات قرآن بنیانگذاری شده است.

حضرت آیت‌الله العظمي مکارم شیرازی(مد ظله العالی) در مراسم آغاز به کار شبکه جهانی ولایت که به صورت مستقیم از طریق ماهواره هاتبرد پخش می‌شد با تبریک ولادت با سعادت امیرمومنان علی (علیه السلام) فرمودند: لحظه بسیار خوشحال کننده‌ای برای من است که می بینم شبکه جهانی ولایت کار خود را آغاز می کند و خوشبختانه فضلای بسیار قوی از حوزه علمیه در این شبکه فعالیت می کنند که کار بسیار ارزشمند و قابل تقدیری است.

ايشان افزودند: افرادی که در این شبکه فعال هستند مورد اعتماد و وثوق هستند و سابقه بسیار درخشان علمی دارند.

مرجع تقلید جهان تشيع با بیان این که شبکه جهانی ولایت دارای بخش های مختلفی است، اظهار داشتند: امیدورایم در آینده نزدیک در این شبکه جهانی بخش‌هایی همچون اخلاق اسلامی، اخلاق در مکتب اهل بیت(ع)، نهج البلاغه، معرفی علمای اسلام، معرفی کتاب‌های بسیار گرانقدر و ارزشمند، پاسخ به سؤالات و شبهات فعال شود.

معظم له تصریح کردند: شبکه جهانی «ولایت» به صورت علمی و منطقی معارف اهل بیت(ع) و دین را برای تمامی بییندگان در سراسر جهان بیان می کند و تنها بر اساس تعلیمات قرآن بنیانگذاری شده است.

 حضرت آیت‌الله العظمي مکارم شیرازی فرمودند: در این شبکه هرگز به مقدسات توهین نمی شود و بحث های علمی به صورت منطقی و حساب شده دنبال خواهد شد و تنها در مسیر وحدت مسلمانان حرکت می‌کند؛ زیرا مکتب اهل بیت علیهم السلام خالی از هرگونه پیراهه و خرافات است و خوشبختانه این شبکه جهانی نیز در همین مسیر قدم بر خواهد داشت.

 ايشان تاکید کردند: امروز عصر رسانه‌هاست و رسانه‌ها در جهان امروز حرف اول را می زنند، ما نمی توانیم از این میدان بیرون رویم و فرصت را از دست دهیم؛ در چنین موقعیتی باید تمام تلاش خود را به کار بست تا به نحو شایسته ای از مکتب اهل بیت (ع) دفاع کرد.

 معظم له خاطر نشان كردند: خوشبختانه در ترویج مکتب اهل بیت(ع) از سوی علمای اسلام قدم های ارزشمندی برداشته شده است و این حرکت‌ها در حال حاضر ادامه دارد؛ اما امروز دفاع منطقی و حساب شده از مکتب اهل بیت (ع) بر همگان فرض است.

مرجع تقليد جهان تشيع تاکید کردند: ما می خواهیم شبکه جهانی «ولایت» به گونه ای باشد که آن را همگان با این شعار بشناسند«شبکه ولایت، شبکه‌ای که آن را می‌شناسید و به آن اطمینان دارید».

حضرت آیت‌الله العظمي مکارم شیرازی اظهار داشتند: ما معتقدیم گوش‌های شنوای فراوانی در جهان برای شنیدن مکتب اهل بیت(ع) وجود دارد و ما بر همین اساس از این فرصت استفاده می‌کنیم و آنچه از مکتب اهل بیت (ع) و معارف اسلامی آموخته ایم را برای همه بییندگان در سراسر جهان ارائه خواهیم کرد.

گفتني است، مشخصات شبکه جهانی «ولایت» : هاتبرد - فرکانس: 11200 - افقی - 4 / 3 ،HOT BIR Satellite، Transponderu : 13، Freq: 11200 Horizontal ، Symbol Rate 27500 .

 منبع: سایت آیت الله مکارم شیرازی

http://www.makaremshirazi.org/persian/news/?nid=723

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۰۹ساعت   توسط رضا  | 

نامه خداحافظی لاپورتا(مدیر عامل باشگاه بارسلونا) به اعضا

متن زیر دارای غلط های املایی زیادی است که نیاز به تصحیح دارد.

خوان لاپورتا، که از تابستان 2003 مدیریت اف سی بارسلونا را در دست گرفته و تا تاریخ 30 ژوئن در این پست باقی می ماند، نامه خداحافظی به اعضایی نوشته که در تمام مدت نمایندگی شان را بر عهده داشته است. در ادامه، متن کامل این نامه آمده است.

اعضا و همکاران عزیز،

پس از گذشت هفت سال، من در ماه ژوئن آینده پست خود به عنوان مدیر اف سی بارسلونا را ترک خواهم گفت. اعضا در ژوئن 2003، مرا برای این سمت برگزیدند و بار دیگر در سال 2006 به من رای دادند.

Open in new window


من از زمانی که بسیار جوان بودم، یکی از اعضای بارسا بوده ام. پدر و پدربزرگ من بودند که مرا به دنیای فول العاده نیوکمپ معرفی کردند. آنها همچنین در خانه به من می آموختند که کاتالونیا را دوست بدارم و به ارزش هایش احترام بگذارم. از همان روز اول، من افتخار مدیریت باشگاه فوتبال بارسلونا، را ارج نهاده ام.

چالشی بزرگ، اما در عین حال تجربه ای ویژه و مملوء از احساس بود؛ به ویژه برای شروع، چراکه بارسا بسیار پیچیده است. ما یک تیم فوتبال و همچنین یک تیم با قابلیت چندین ورزش مختلف هستیم، همچنین در عین حال ما موسسه ای کاتالان می باشیم که درهایش به دنیا باز است و به نمادهایی که تاریخ ایجاد کرده اند، آگاهیم.

چنین محبوبیتی، نیازمند مدیریتی مسئول از منابع ما است؛ اما در عین حال نباید فراموش کرد که اساس اصلی فوتبال، هیجان و احساسات است. به جز این، چگونه می توان توضیح داد که چگونه بارسا با روندی خوب می تواند میلیون ها نفر را خوشحال کند؛ با این وجود زمانی که شرایط بد پیش می روند، تمامیت یک کشور احساس ناراحتی می کنند.

من از کاری که انجام داده ام، احساس غرور کرده و از آن راضی هستم. ما سخت و خوب کار کرده ایم. نتایج چنین چیزی را نشان می دهند.

من متعهد شده بودم که بهترین سال های عمرم را برای قوی تر، زنده تر و سالم تر کردن باشگاه، صرف کنم. به طور مختصر می توان گفت، قرار دادن بارسا در پیش روی دنیا، ورزش و رسانه ها کاری بود که ما نجام دادیم. هدف، پیشرفته و مبتکر کردن باشگاه بود. تعهد من همچنین شامل احیای روحیه کاتالان باشگاه و اضافه کردن معنایی جدید به ذهنتیت «بیش از یک باشگاه» بود.

بارسا اکنون به لحاظ اقتصادی در وضعیتی بسیار خوب به سر می برد، در اجتماع تحسین می شود و در عرصه ورزشی، توسط همگان مورد قبول است. عشق به ورزش و به خصوص فوتبال و سخاوت در گلزنی و نمایش فوتبال، شکوه باشگاه را از نو کسب کرده است و برای ما افتخاری را به ارمغان آورده که شایسته عظمت باشگاه است. ما عادت بردن را ایجاد کرده ایم و با متعهد ماندن به سبکمان، چنین دستاوردی را کسب کرده ایم. زمانی پای فوتبال در میان است، شیوه اف سی بارسلونا جهانی و مهم شمرده می شود، اما این موفقیت در بسکتبال، هندبال و هاکی نیز تحقق یافته است.

همچنین بارسا باید از دیدگاهی احتماعی مورد بررسی قرار بگیرد؛ چرا که باشگاهی با روح است. فوتبال باید بیان مدنی هر باشگاه و هر جمعی از هواداران باشد و این وظیفه مشترک ما است. اف سی بارسلونا گاه در ورزشگاهش شاهد خشونت بوده است، ما آن دسته از هواداران که چنین رفتاری دارند را نمی خواهیم و مایلیم آنها بروند؛ هرگز نیز نباید به آنها اجازه بازگشتن داده شود و این موضوع تنها شامل نیوکمپ نمی شود، بلکه در مورد هر ورزشگاه دیگری صدق می کند.

بارسا همچنین در عرصه اجتماعی امروز، بیش از 170000 عضو در سرتاسر دنیا دارد و این بدان معناست که ما از هر باشگاه دیگری بر روی کره زمین، حامیان بیشتری داریم. ما به وضوح هدف خود که همانا جهانی کردن باشگاه هست را دیده ایم و این مهم در حالی محقق شده است که ما به ارزش هایمان پایبند مانده ایم. مدرک این موضوع، قرارداد با یونسیف و سایر آژانس های ملل متحد مانند یونسکو و آکنور است. ما هنوز «بیش از یک باشگاه» هستیم؛ اما در عین حال باشگاهی برای کودکان سرتاسر دنیا به شمار می رویم. بارسا به خرییه متعهد است و سازمان های کمک رسانی باشگاه فوتبال بارسلونا در واقع به تعصری برای بازتعریف باشگاه مبدل شده اند.

به اختصار می توان گفت ما در طی هفت سال گذشته، یک الگو از باشگاهی که قادر است به ما لذت بهترین سالهای تاریخ بارسا را بدهد، ساخته ایم.

من اکنون می توانم اظهار کنم که بارسا کاتالان تر، با احتیاط تر، جهانی تر و سرسخت شده است. بارسا بهترین است.

اما هفت سال پس از پذیرفتن چالش پذیرش مدیریت بارسا، علائه بر این موارد، زمانی مناسب برای تشکر کردن به شمار می رود؛ قدردانی از تمام کسانی که به ما کمک کرده اند؛ حال چه این کمک ها بر اساس دریافت مستقیم و یا بر اساس پیچیدگی و درک موضوع بوده است. به همین دلیل است که من می خواهم صادقانه و خالصانه تریم تشکر خود را نشان دهم.

این یک سفر تکرار ناشدنی بوده است؛ تجربه ای عظیم که باید همواره همراه خود نگه داشته باشم.

این برای من یک افتخار بوده است و مطمئن باشید که این برزگترین افتخار ها است.

با تشکر.

خوان لاپورتا استروپ

منبع:سایت رسمی هواداران بارسلونا در ایران www.fcbarcelona.ir

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۹/۰۴/۰۵ساعت   توسط رضا  | 

 
سایت کلاک دات آی آر ساعت تهران و نقاط مختلف جهان